Kultura i sztuka po 1989 roku

08.12.2019

Blisko 100 skrzypków z całego świata w konkursie im. Grażyny Bacewicz w Łodzi

Grażyna Bacewicz. Fot. PAP/CAF Grażyna Bacewicz. Fot. PAP/CAF

Blisko 100 skrzypków z 27 krajów przystąpi do 2. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Grażyny Bacewicz w Łodzi. W niedzielę zainauguruje go koncert symfoniczny; laureaci zostaną ogłoszeni w sobotę 14 grudnia.

O rozpoczęciu drugiej edycji organizowanego przez łódzką Akademię Muzyczną (AM) konkursu poinformowała PAP rzeczniczka prasowa uczelni Aleksandra Bęben. Jak podkreśliła, odbywa się on w 110. rocznicę urodzin i 50. rocznicę śmierci wybitnej kompozytorki i skrzypaczki Grażyny Bacewicz, która jest również patronką Akademii Muzycznej w Łodzi.

"Do konkursu przystąpi 96 skrzypków z 27 krajów, a oceniać ich będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Łukasza Błaszczyka" - dodała Bęben.

CZYTAJ TAKŻE

Jak zaznaczyła uczestników nie obowiązuje limit wieku, a ich przesłuchania potrwają od poniedziałku do soboty w Sali Kameralnej AM. Wyniki pierwszego etapu zostaną ogłoszone w czwartek, a zwycięzców konkursu poznamy w sobotę podczas koncertu finalistów (godz. 18).

Na przesłuchania i koncert laureatów wstęp jest wolny. Z przesłuchań prowadzona będzie także transmisja live w internecie.

Drugą edycję konkursu zainauguruje uroczyście niedzielny koncert symfoniczny w Sali Koncertowej AM z muzyką najsłynniejszych polskich kompozytorów XIX i XX w. Orkiestrę Symfoniczną łódzkiej Akademii Muzycznej poprowadzi Jerzy Salwarowski – wybitny dyrygent, obchodzący w tym roku jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.

Młodzi artyści wykonają słynną uwerturę koncertową "Bajka" Stanisława Moniuszki oraz poemat symfoniczny "Odwieczne pieśni" op. 10 Mieczysława Karłowicza. Program dopełni zaś VII Koncert skrzypcowy Grażyny Bacewicz. Solistyczną partię wykona laureatka pierwszej nagrody 1. edycji konkursu, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, skrzypaczka Sławomira Wilga. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL