Kultura i sztuka po 1989 roku

15.01.2018

Blisko 1,3 mln osób odwiedziło w zeszłym roku Muzeum Narodowe w Krakowie

"Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci w Muzeum Narodowym w Krakowie. 05.2017. Fot. PAP/J. Bednarczyk "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci w Muzeum Narodowym w Krakowie. 05.2017. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Blisko 1,3 mln osób odwiedziło w zeszłym roku Muzeum Narodowe w Krakowie. Największym zainteresowaniem publiczności cieszył się pokaz "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci oraz instalacja Roberta Kuśmirowskiego "Tężnia" przed gmachem głównym MNK.

"To był dla Muzeum Narodowego dobry rok. Świadczą o tym liczby – prawie 1,3 mln widzów, to znaczący wzrost w stosunku do lat poprzednich" - mówił w poniedziałek podczas konferencji prasowej dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej. Dodał, że był to rok ważnych wystaw, takich jak: "#dziedzictwo", "Wyspiański", a wcześniej "Skarby baroku", "Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz" i "Onna – piękno, siła, ekstaza".

Frekwencja w ubiegłym roku wyniosła dokładnie 1 mln 268 tys. 80 widzów. Dziennikarze opublikowali blisko 7 tys. artykułów o wydarzeniach odbywających się w muzeum, co dział promocji przeliczył na 88,8 mln zł ekwiwalentu reklamowego.

Muzeum Narodowe zorganizowało w swoich oddziałach 27 wystaw i kameralnych pokazów. Największą publiczność – ponad 129 tys. osób - zgromadziła "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci, prezentowana w gmachu głównym od 19 maja.

"+Dama+ jest rzeczywiście wielkim magnesem przyciągającym do gmachu głównego. Warto podkreślić, że te osoby przychodzą nie tylko po to, żeby zobaczyć dzieło da Vinci, ale zostają i patrzą, co mamy w innych galeriach stałych, które notują skok frekwencyjny” – mówił dziennikarzom Andrzej Betlej. Dodał, że portret Cecylii Gallerani chętnie oglądały grupy z: Japonii, Włoch i Francji.

Instalacja Roberta Kuśmirowskiego "Tężnia" prezentowana na placu przed gmachem głównym przyciągnęła ponad 117 tys. widzów, a wystawa "#dziedzictwo" zakończona w niedzielę 75 tys. osób (w 2017 r. ponad 67 tys.).

Najcenniejsze dzieła z kolekcji książąt Czartoryskich widziało w zeszłym roku ponad 28 tys. widzów, a pierwsza od lat wystawa poświęcona twórczości Stanisława Wyspiańskiego, która będzie czynna do stycznia 2019 r. - w nieco ponad miesiąc miała 25-tysięczną publiczność (teraz to już 38,5 tys. widzów). "Krakowianie i nie tylko krakowianie mają olbrzymi głód Wyspiańskiego. Bardzo chcielibyśmy, żeby ta wystawa była początkiem drogi do Muzeum Stanisława Wyspiańskiego" – mówił zastępca dyrektora ds. strategii i rozwoju Łukasz Gaweł.

W zeszłym roku Muzeum zorganizowało także pięć wystaw poza Krakowem, w tym ekspozycje "Formiści" w Pałacu Prezydenckim w Warszawie oraz pokaz dzieł Jacka Malczewskiego Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Za granicą kuratorzy MNK przygotowali: "Życie codzienne na Wyspie św. Ludwika w XIX i na początku XX w." w budynku Biblioteki Polskiej w Paryżu oraz "Napoleon Orda. Ilustrowana encyklopedia kraju" w Muzeum Sztuki w Mińsku. Tą ostatnią wystawę zobaczyło prawie 50 tys. osób.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL