Kultura i sztuka po 1989 roku

22.11.2018

Brytyjska premiera „Mszy za Polskę" Roxanny Panufnik

Orkiestra symfoniczna miasta Birmingham (CBSO) wykonała w środę napisane z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości dzieło muzyczne polsko-brytyjskiej kompozytorki Roxanny Panufnik „Wierna podróż - msza za Polskę".

Było to premierowe wykonanie tego utworu w Wielkiej Brytanii.

Koncert odbył się w Symphony Hall w Birmingham, uważanym za jedną z najważniejszych sal dla muzyki klasycznej w Europie. Wcześniej utwór był wykonywany przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia podczas prapremiery w Katowicach 9 listopada 2018 r.

Na "Mszę za Polskę" składa się osiem melodii ludowych i 11 wierszy opowiadających o przebiegu stu lat istnienia niepodległej Polski, m.in. "Barwy narodowe" Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, "Genesis" Irit Amiel, "Pieśń o bębnie" Zbigniewa Herberta i "Trzy słowa najdziwniejsze" Wisławy Szymborskiej.

Polskie teksty zostały przetłumaczone na angielski i są śpiewane w obu językach (przez chór i osobny głos sopranistki), a tekst mszy został zachowany w oryginalnej łacinie.

"Patrzę na to, jak na coś dla każdego: niezależnie od tego, czy jest się religijnym czy nie. Tytuł, wierna podróż, nie odnosi się bowiem jedynie do religii, która stanowiła podporę dla Polski, jej historii i Polaków w niezwykle trudnych czasach ubiegłego stulecia, ale także do wiary osób każdego wyznania w to, że w przyszłości wszystko będzie w porządku, pomimo tych okropnych rzeczy, które się dzieją" - tłumaczyła Panufnik w rozmowie z polskimi mediami.

W programie koncertu kompozytorka podkreśliła, że "chciała uczcić stulecie uzyskania przez Polskę niepodległości i półwiecze swojego życia, oddając istotny hołd swoim polsko-angielskim korzeniom".

Jak ujawniła, w procesie przygotowań do napisania utworu przesłuchała 538 utworów polskiej muzyki ludowej, poszukując odpowiednich tematów muzycznych do ostatecznej kompozycji, a także wybrała "po jednym wierszu reprezentującym historyczny moment z każdej dekady ubiegłego wieku, a ostatni (Ocal mnie, prowadź Ryszarda Krynickiego - PAP) to modlitwa o pokój i spojrzenie z nadzieją w przyszłość".

50-letnia Roxanna Panufnik jest córką wybitnego polskiego kompozytora, Andrzeja Panufnika. Urodzona w Londynie, jest obywatelką Polski i Wielkiej Brytanii.

Koncert był transmitowany na żywo w BBC Radio 3 i przez kolejne 30 dni będzie dostępny do odsłuchania na platformie internetowej BBC iPlayer.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ mars/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL