Kultura i sztuka po 1989 roku

03.10.2015 aktualizacja 19.07.2016

Cafe Europe - wykłady i platforma e-learningowa Cricoteki

Siedziba Cricoteki. Fot. PAP/J. Bednarczyk Siedziba Cricoteki. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Cafe Europe - to nazwa projektu, który od października do grudnia realizować będzie krakowska Cricoteka. Na zainteresowanych sztuką Tadeusza Kantora czekają wykłady w budynku przy ul. Nadwiślańskiej oraz dostępna dla każdego platforma e-learningowa.

Od 6 października do 30 listopada w Cricotece odbędzie się pięć wykładów. O twórczości Kantora w kontekście wybranych aspektów awangardy XX w. opowiadać będą znawcy sztuki i teatru, m.in. Rafał Solewski, Dominika Łarionow, Katarzyna Osińska, Marta Anna Raczek-Karcz.

Cykl pięciu wykładów zakończy 2 grudnia podsumowująca dyskusja panelowa z zaproszonymi ekspertami, na której podjęta zostanie próba pokazania tego, w jaki sposób – świadomie i twórczo – wiedzę z zakresu historii sztuki i teatru można wykorzystać do głębszego odczytania i analizowania sztuki najnowszej.

Rejestracje audiowizualne wykładów zostaną zamieszczone na specjalnie przygotowanej platformie e-learningowej, która będzie dostępna pod adresem cafeeurope.pl. W internecie zainteresowani znajdą też specjalne zestawy materiałów wstępnych w postaci komentarzy i tekstów Kantora oraz innych artystów, materiałów wizualnych. Zestaw pytań i testów – do dobrowolnego rozwiązania – pozwoli każdemu z uczestników zweryfikować wiedzę wyniesioną z kursu. Na platformie nie zabraknie forum dyskusyjnego, pozwalającego na wymianę opinii i informacji pomiędzy uczestnikami kursu, a także zaproszonymi ekspertami.

„Platforma e-learnigowa będzie bezpłatna, treści edukacyjne na niej będą dostępne przez siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Platforma pozwoli każdemu zainteresowanemu na aktywne i kreatywne zdobywanie wiedzy z zakresu historii sztuki, a zwłaszcza awangardy XX wieku” – powiedziała koordynatorka projektu Justyna Michalik.

Jak wyjaśniła, Cricotekę do stworzenia projektu zainspirował tekst Kantora „Cafe Europe”. Artysta kreuje w nim przestrzeń mentalną, która – jak mówiła Michalik – istnieje w „niebiosach”, gdzie są wszyscy artyści. „Według Kantora Europa jest jedna, niepodzielna, stawianie barier jest kompletnym nonsensem. Sztuka rozwija się tylko na zasadzie wpływów i wzajemnych inspiracji” – podkreśliła Michalik.

Pomysłodawcom projektu przyświecała też myśl Krystyny Czerny: „Na kartach artystycznej biografii Tadeusza Kantora można uczyć się historii sztuki współczesnej – jej odkryć i złudzeń, jej poszukiwań i ambicji”. „To zdanie było dla nas kolejną, ważną inspiracją. Realizując projekt chcemy popularyzować wiedzę o sztuce, pomagać w jej rozumieniu” – wyjaśniła koordynatorka.

Projekt "Cafe Europe – Awangarda XX wieku a Tadeusz Kantor" ma pokazać, jak twórczość artystów światowej awangardy XX w. wpływała i przenikała się z ideami artystycznymi Kantora. (PAP)

bko/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL