„To piękna wystawa” – powiedział Łukasz Gaweł, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, o najnowszej ekspozycji dzieł sztuki, m.in. Marca Chagalla, Francisca Goi, Meli Muter, Wojciecha Weissa oraz Stanisława Wyspiańskiego, o które wzbogaciły się zbiory MNW. Wystawa „Muzeum kolekcjonuje. Zakupy z lat 2017-2022” będzie czynna od 11 maja.
„Wystawa najbardziej muzealna jak tylko być może. Pokazujemy wybór 123 dzieł sztuki zakupionych do kolekcji muzeum. To nie są dary, im poświęcimy osobną ekspozycję. To są nowe nabytki, zakupy możliwe dzięki środkom finansowym przekazanym na ten cel z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego" – powiedział podczas środowej konferencji Łukasz Gaweł, dyr. MNW. "Ta nowa wystawa to nasza główna atrakcja przygotowana na Noc Muzeów” – dodał.
„Emocje stoją za wszystkimi dziełami, które prezentujemy na wystawie. Nic tak nie cieszy muzealnika, jak to, że dzieło, o które zabiegał, trafia do zbiorów" – mówił dr Piotr P. Czyż, kurator wystawy. "Wybitnie zbiorowy charakter ma ta wystawa; to praca wielu osób: opiekunów zbiorów, konserwatorów, kuratorów, kustoszy” – podkreślił.
„Wystawa, na której pokazujemy zróżnicowany wybór 123 dzieł nabytków MNW z ostatnich sześciu lat, w tym – najgłośniejszy zakup ostatnich lat - wszystkie zakupione prace Chagalla da publiczności wgląd w fascynujący proces rozbudowywania muzealnej kolekcji” – zauważa kurator ekspozycji.
Wystawę otwierają w sposób symboliczny dzieła sztuki dawnej, dwie malowane kwatery z wizerunkami świętych - Bernardyn ze Sieny i św. Urszula oraz Św. Ludwik z Tuluzy i Św. Antoni z Padwy, autorstwa florenckiego artysty Cosima Rossellego, które łączą się z samymi początkami istnienia Muzeum, które wówczas nazywało się Muzeum Sztuk Pięknych.
„Po 160 latach symbolicznie dołączyły one do kwatery Św. Jan Chrzciciel i Św. Franciszek z tego samego kompletu. Wszystkie pochodzą ze słynnej kolekcji architekta i urbanisty Johanna Petera Weyera, która trafiła na sprzedaż w Kolonii w 1862 roku.
Ówczesnemu dyrektorowi honorowemu warszawskiego muzeum (wówczas Muzeum Sztuk Pięknych) udało się pozyskać do zbiorów tylko jedną z tablic.
Wraz z 42 innymi dziełami mistrzów szkół europejskich był to jeden z pierwszych nabytków w historii instytucji. Współczesny zakup jest zwieńczeniem tamtych starań – opisuje historię nabytku dr Czyż. Kurator zaznaczył, że spora część zakupów dotyczy twórczości kobiet. Muzeum pozyskało prace najwybitniejszych polskich artystek i artystów współczesnych, działających w wielu obszarach sztuki, m.in. Zuzanny Janin, Grzegorza Kowalskiego, Zofii Kulik, Teresy Murak i Aleksandry Waliszewskiej. Wiele cennych nabytków zakupiono – jak przypomniał kurator - w związku z wielkimi wystawami monograficznymi organizowanymi przez Muzeum Narodowe w Warszawie; w ten sposób do zbiorów trafiły m.in. prace Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz Anny Bilińskiej i zespół prac najlepszych uczennic paryskiej Académie Julian. A w przypadku kolekcji Augusta Zamoyskiego, obejmującej dzieła reprezentatywne dla całego dorobku rzeźbiarza, to zakup stał się impulsem do zorganizowania wystawy.
Uwagę zwiedzających powinien zwrócić - zdaniem dyr. Muzeum „piękny pastel Stanisława Wyspiańskiego – portret zamyślonej dziewczynki”. To Wanda Nowakówna, późniejsza Dubieńska, sportsmenka, muzykolożka i lekarka weterynarii. Portret powstał około roku 1902, czyli w najbardziej twórczym okresie artysty twórczości.
Do sztuki polskiego symbolizmu należy obraz WojciechaWeissa „Pierrot i Colombina”, zakupiony od rodziny artysty. Jest też atrakcja dla wielbicieli malarstwa Meli Muter. Na wystawie będą prezentowane jej dwa obrazy – pejzaże „Le Pont Neuf zimą” oraz „Widok portu w Collioure”. Eksponowana będzie również m.in. rycina Francisca Goi Szaleństwo strachu (Ze strachu nie trać honoru). Odbitka należy do słynnego cyklu „Szaleństwa (Przysłowia)” i ukazała się drukiem już po śmierci hiszpańskiego mistrza. „Współcześni badacze dopatrują się w tej scenie osobistej refleksji artysty nad światem, ulegającym gwałtownym przemianom i przewartościowaniom” – charakteryzuje tę prace kurator.
Wśród nabytków ostatnich lat znajdują się obiekty tak różnorodne jak unikatowa fotografia Nadara, intrygujące francuskie miniatury, kompletny serwis deserowy porcelany miśnieńskiej z połowy osiemnastego wieku lub przykłady dwudziestowiecznej polskiej sztuki użytkowej - jak meble projektu Edwarda Trojanowskiego i Edmunda Homy oraz ceramika z Chodzieży i Ćmielowa.
Na wystawie prezentowane będą także zabytki z Chin i Japonii oraz zakupy uzupełniające kolekcję Muzeum Plakatu, jak malarski projekt Tadeusza Gronowskiego. Wystawę „MNW kolekcjonuje. Zakupy z lat 2017–2022” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego. Ekspozycja będzie dostępna dla publiczności od 11 maja do 27 sierpnia. (PAP)
Autorka: Anna Bernat
abe/ dki/