Kultura i sztuka po 1989 roku

17.08.2015 aktualizacja 19.07.2016

Chopin i jego Europa - Meccore String Quartet w Studio Polskiego Radia

Polscy muzycy m.in. Maciej Grzybowski, Urszula Kryger, Karol Marianowski i Ryszard Alzin oraz Meccore String Quartet wystąpią we wtorek w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie. Koncert odbędzie się w ramach festiwalu "Chopin i jego Europa".

We wtorek festiwal przeniesie się z gmachu Filharmonii Narodowej - najpierw do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, następnie do Bazyliki św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

Podczas pierwszej części wtorkowego programu, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia wystąpią: Maciej Grzybowski (fortepian), Urszula Kryger (śpiew-mezzosopran), Grażyna Zbijowska (flet), Sebastian Aleksandrowicz (obój), Julian Paprocki (klarnet), Artur Kasperek (fagot), Aleksander Szebesczyk (waltornia), Ryszard Alzin (fortepian celesta), Anna Piechura-Gabryś (harfa), Jakub Jakowicz (skrzypce) i Karol Marianowski (wiolonczela), a także grupa Meccore String Quartet.

Założony w 2007 r. zespół, uznawany jest za jeden z najwybitniejszych kwartetów smyczkowych swojego pokolenia. W skład grupy wchodzi Wojciech Korpowski, Jarosław Nadrzycki, Michał Bryła oraz Karol Marianowski.

Zespół występował na festiwalach w Europie i Ameryce, m.in. na Rheingau Musik Festival, Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena, Budapest Spring Festival, Kissinger Sommer Musikfestival, Festival Radio France Montpellier. W 2014 r. Meccore String Quartet wystąpił - jako pierwszy polski kwartet - podczas obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w berlińskim Bundestagu.

Założony w 2007 r. zespół Meccore String Quartet, uznawany jest za jeden z najwybitniejszych kwartetów smyczkowych swojego pokolenia. W skład grupy wchodzi Wojciech Korpowski, Jarosław Nadrzycki, Michał Bryła oraz Karol Marianowski.

Za swoją pracę twórczą kwartet był wielokrotnie nagradzany, m.in. w 2012 r. otrzymał nagrodę Irene Steels-Wilsing Stiftung, a rok wcześniej Nagrodę Finalisty i Nagrodę Specjalną podczas Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych Premio Paolo Borciani w Reggio Emilia, a także Paszport "Polityki" w kategorii muzyka poważna za "śmiałe łamanie konwenansów i stereotypów". W 2013 r. ukazała się debiutancka płyta kwartetu, zawierająca wykonania kwartetów smyczkowych Mozarta i van Beethovena.

W programie wtorkowego koncertu znalazły się kompozycje Andrzeja Czajkowskiego - "II kwartet smyczkowy", "Trio Notturno op. 6" oraz "+Ariel+, cykl trzech pieśni na mezzosopran i zespół instrumentalny".

W drugiej części programu czwartego dnia festiwalu "Chopin i jego Europa" publiczność, zgromadzona w Bazylice św. Krzyża wysłucha koncertu pianistycznego Michała Szymanowskiego, odbywającego się w ramach festiwalowego cyklu "Przed wielkim Konkursem", w ramach którego prezentowani są polscy uczestnicy "konkursu chopinowskiego". Od 18 do 25 sierpnia, w Bazylice św. Krzyża odbywać się będą godzinne recitale. Młodzi pianiści będą grali na oryginalnym fortepianie z epoki: Erardzie z 1855 r.

Michał Szymanowski (ur. 1988 r. w Bydgoszczy) ukończył studia w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń, a także dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie Zygmunta Rycherta w bydgoskiej Akademii Muzycznej. Obecnie kontynuuje studia pianistyczne w Hochschule fuer Musik Hanns Eisler w Berlinie w klasie Eldara Nebolsina.

Jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie i VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Koncertuje w Polsce i za granicą, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Argentynie, we Francji, Włoszech, Niemczech i Szwajcarii.

Pianista wykona kompozycje Fryderyka Chopina: "Nokturny op. 27", "Ballada F-dur op. 38", "Mazurki op. 59", "Barkarola Fis-dur op. 60", "Impromptu As-dur op. 29" oraz "Walc As-dur op. 42".

Festiwal "Chopin i jego Europa" odbywa się od 15 do 29 sierpnia. Szczegóły programu imprezy dostępne są na stronie internetowej www.pl.chopin.nifc.pl

Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym festiwalu. (PAP)

pj/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL