Chór VIII Liceum Ogólnokształcącego i 58. Gimnazjum im. Króla Władysława IV w Warszawie zdobył Grand Prix zakończonego w niedzielę w Będzinie (Śląskie) 24. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. To największa taka impreza w Polsce.
Laureatów konkursu ogłoszono podczas niedzielnego koncertu galowego w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie.
Grudniowe eliminacje do festiwalu odbyły się w 34 miejscowościach w Polsce, a także wśród Polaków w Równem i Żytomierzu na Ukrainie, w białoruskich Baranowiczach oraz na Litwie. Wystartowały w nich amatorskie zespoły, chóry i soliści - w sumie ponad 20 tys. osób.
W przesłuchaniach finałowych, które odbywały się od czwartku do soboty w Będzinie, wzięło udział 140 solistów, zespołów i chórów, wyłonionych w eliminacjach spośród przeszło 1,6 tys. zgłoszonych podmiotów.
Łącznie w ciągu trzech minionych dni przed jurorami zaprezentowało się ponad tysiąc wykonawców amatorów, którzy zaśpiewali ok. 330 różnorodnych kolęd i pastorałek.
Trzyosobowe jury pod przewodnictwem prof. Teresy Krasowskiej z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz z Instytutu Muzyki UMCS w Lublinie nagrodziło i wyróżniło kilkudziesięciu wykonawców. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne i rzeczowe. Laureatom Grand Prix przypadło 6,6 tys. zł, ufundowane przez prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego.
Podczas koncertu galowego prof. Teresa Krasowska wyraziła uznanie dla pomysłodawców i organizatorów festiwalu, będącego - jak mówiła - wydarzeniem o "charakterze duchowo-religijnym, dydaktyczno-pedagogicznym, artystycznym i kulturotwórczym". W ocenie jurorów, ogromne zainteresowanie festiwalem uczestników i publiczności świadczy o tym, iż "dzieło festiwalowe trafiło na bardzo podatny grunt", a "Będzin urasta do rangi światowej stolicy kolędy i pastorałki". Szczególnie doceniono udział wykonawców z dawnych Kresów Wschodnich II RP.
Jak mówiła przewodnicząca jury, festiwalowe nagrody są ważne, jednak najważniejsze jest samo śpiewanie kolęd. "Śpiewajmy kolędy Panu Bogu na chwałę, śpiewajmy dla dalszego rozwoju Kościoła, dla dalszego rozwoju polskiej kultury sakralnej i muzycznej oraz dla wspólnej wielkiej radności i duchowo-artystycznego pożytku" - powiedziała. Prof. Krasowska wyraziła uznanie zarówno dla najmłodszych, kilkuletnich uczestników festiwalu, jak i "najstarszych, najbardziej doświadczonych, których profesjonalizm oraz osobiste świadectwo wiary są godne najwyższego uznania".
W kategorii solistów dziecięcych zwyciężyli Bogdan Makogon z Rówieńskiego Pałacu Dzieci i Młodzieży i Paweł Szymański ze szkoły podstawowej nr 1 w Aleksandrowie Łódzkim, a w kategorii solistów młodzieżowych wygrał Mateusz Gędek ze szkoły podstawowej nr 2 w Praszce.
Za najlepszy duet uznane zostały Dagmara Gromniak i Natalia Michalska z Pałacu Młodzieży w Tarnowie, a za najlepszy chór dziecięcy - Chór Dziewczęcy „Puellarum Cantus” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 11 w Stalowej Woli. Najlepszym młodzieżowym chórem mieszanym został laureat Grand Prix - chór VIII LO i 58. Gimnazjum im. Króla Władysława IV w Warszawie. W kategorii dorosłych chórów mieszanych wygrał „Music Everywhere” z Gdańska.
Wśród dziecięcych zespołów wokalnych najlepsze były „Arabeska 2” z Klubu na Piętrze SM w Lesznie oraz „Cantata” z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Ludomira Różyckiego w Myślenicach. Najlepszymi młodzieżowymi zespołami wokalnymi zostały „A vista” z Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie oraz „Fuego” z Lipskiego Centrum Kultury.
W kategorii dziecięcych zespołów wokalno-instrumentalnych triumfowała grupa „Bemole & Bell Canto” z Myślenic, a wśród zespołów młodzieżowych Chór i Zespół Muzyki Dawnej z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu.
Za najlepsze dziecięce zespoły folklorystyczne uznano Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Górne Nutki” z Górna oraz Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Wolanianki” ze Stowarzyszenia Miłośników Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca przy Publicznej Szkole Podstawowej w Wolanowie. Wśród młodzieżowych i dorosłych zespołów folklorystycznych za najlepszy uznano Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Kroczycka" z Domu Kultury w Kroczycach.
Nagrodę specjalną za kultywowanie polskiej sakralnej kultury muzycznej na Kresach Wschodnich otrzymał chór „Sursum Corda” z parafii pw. pw. Narodzenia NMP w Korostyszewie na Ukrainie.
Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika jest organizowany od 1994 r. Ma formułę konkursu i przeznaczony jest wyłącznie dla amatorów. Dolna granica wieku to sześć lat. W festiwalu mogą brać udział soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, chóry działające w szkołach, domach kultury, parafiach, stowarzyszeniach, organizacjach polonijnych, osoby niezrzeszone.
Ideą festiwalu jest umożliwienie artystom amatorom publicznej prezentacji ich umiejętności oraz popularyzacja tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek. Każdy z wykonawców musi zaśpiewać co najmniej dwie kolędy lub pastorałki, w tym jedną tradycyjną, polską kolędę.
Wśród laureatów festiwalu z minionych lat są m.in. aktorka Alicja Bachleda-Curuś, Andrzej Lampert z zespołu PIN czy śpiewający na scenach całej Europy bas Piotr Lempa. W ub.r. Grand Prix festiwalu zdobył zespół wokalno-instrumentalny "Siwy dym czarne chmury" z liceum w Sieradzu – jego występ zainaugurował niedzielny koncert laureatów festiwalu w będzińskim sanktuarium.
W tym roku organizatorzy festiwalu zorganizowali dodatkowo konkurs na świąteczny film krótkometrażowy "Jak można spędzić święta Bożego Narodzenia". Maksymalnie dwuminutowe filmy pokazujące sposoby spędzania świąt (faktyczne lub wymarzone) mogli przesyłać do końca roku wszyscy, którzy ukończyli 12 lat. Zwyciężył film „Z serca ochotnego” przygotowany przez zespół artystyczny „Koniczynki” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Konrada Mańki w Lublińcu. (PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ mtb/ pad/