Kultura i sztuka po 1989 roku

26.03.2018

Cracovia Danza rozpoczęła cykl happeningów ku pamięci Paderewskiego

Źródło: Cracovia Danza Źródło: Cracovia Danza

Balet Cracovia Danza zainaugurował w poniedziałek cykl happeningów, które pokażą związki Ignacego Jana Paderewskiego z Krakowem. Zespół co miesiąc, do listopada (z wyjątkiem wakacji), będzie występował w miejscach związanych z wybitnym artystą i politykiem.

„Chcemy poprzez taniec opowiadać historie o życiu, o postaciach niezwykłych, a Paderewski był niezwykły i chcemy o tym przypominać. Poprzez happeningi chcemy odkrywać różne jego oblicza, bo za mało wiemy o tym wspaniałym człowieku. Słynny jest na Zachodzie, szczególnie w Stanach, a my mniej wiemy o jego twórczości, życiu” – powiedziała w poniedziałek dziennikarzom Romana Aniel, dyrektor Baletu Cracovia Danza.

W poniedziałek Cracovia Danza zaprezentowała widowisko na Plantach, naprzeciwko szkoły muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego przy ul. Basztowej. Na spektakl licznie przyszły dzieci.

„Chcieliśmy pokazać najmłodszym, że Paderewski też był zwykłym dzieckiem, że zaczynał jak one; też miał problemy, miał problemy z graniem na fortepianie, że też jeździł na koniku, kłócił się z siostrą Antosią (…), mimo wszystko wyrósł na wspaniałego kompozytora” – opowiadała Aniel.

Happeningi „Paderewski” Cracovia Danza organizuje w miejscach związanych z Ignacym Janem Paderewskim, aby je wypromować i zwrócić na nie uwagę mieszkańców Krakowa. Happeningi rozpoczynać się będą około południa, a każdy z nich przypomni inną twarz artysty i męża stanu, premiera Polski w 1919 r.

Kolejny spektakl zaplanowano na 18 kwietnia, w Collegium Paderevianum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przedstawienie to będzie zatytułowane „Paderewski – darczyńca”. Artyści zwrócą uwagę na pianistę jako na donatora – to dzięki darowiźnie Paderewskiego powstało Collegium Paderevianum, które jest siedzibą Wydziału Filologicznego UJ.

29 maja Cracovia Danza wystąpi przed Teatrem im. Juliusza Słowackiego, a 20 czerwca przed budynkiem Narodowego Starego Teatru. Podczas tych dwóch spektakli tancerze przypomną, że Paderewski jako kompozytor i pianista związany był z tymi instytucjami kultury.

Po lipcowej i sierpniowej przerwie, Balet Cracovia Danza 26 września wystąpi w okolicach restauracji Hawełka, którą uważał za najlepszą w Krakowie.

18 października przechodnie w pobliżu Instytut Muzykologii UJ będą mieli okazję obejrzeć widowisko „Paderewski – pedagog”. W Instytut Muzykologii znajdują się jego zbiory. Paderewski jako mąż stanu zostanie przedstawiony 6 listopada na pl. Matejki przy pomniku Grunwaldzkim.

Happeningi „Paderewski” wpisują się w projekt „Cracovia Danza: balet w mieście”, który zespół realizuje od kilku lat; tancerze pojawiają się w różnych miejscach, nieprzeznaczonych do tańca, czym zaskakują przechodniów. (PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL