Kultura i sztuka 1945-1989

07.04.2017

Częstochowa: Kalina Jędrusik upamiętniona w szkołach, do których uczęszczała

Kalina Jędrusik. 1959 r. Fot. PAP/Z. Matuszewski Kalina Jędrusik. 1959 r. Fot. PAP/Z. Matuszewski

Tablice upamiętniające Kalinę Jędrusik odsłonięto w dwóch szkołach w Częstochowie, do których uczęszczała artystka. Wydarzenia wpisały się w trwający od środy w tym mieście X Festiwal im. Kaliny Jędrusik.

Artystka urodziła się 5 lutego 1930 r. w Gnaszynie (niektóre źródła jako datę urodzin podają 1931 r.), który dziś jest dzielnicą Częstochowy.

Jak powiedział w piątek PAP dyrektor organizującego festiwal Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater Tadeusz Piersiak, pamięć o częstochowskim okresie życia Kaliny Jędrusik jest w tym mieście kultywowana zaledwie od kilkunastu lat.

„Kiedyś może była to postać zbyt ekstrawagancka, kontrowersyjna. Czasy się jednak zmieniły i wydaje się bardzo współczesna” – ocenił.

Jak mówił, już w latach szkolnych dał się zaobserwować żywiołowy temperament przyszłej aktorki. „W szkole podstawowej uchodziła za dziewczynkę bardzo zdolną, choć żywą, trudną do okiełznania, natomiast w liceum była w otwartym konflikcie z dyrekcją” – relacjonował Piersiak.

Na festiwal składa się też koncert Janusza Szroma, wystawa malarstwa i Konkurs Dobrej Piosenki, do którego zakwalifikowano 20 osób. Wykonają po dwie piosenki; mogą to być ich własne kompozycje, utwory śpiewane przez Kalinę Jędrusik lub drugiego bohatera tegorocznego festiwalu – Andrzeja Zauchę. Zwycięzcę konkursu poznamy w sobotę.

Kalina Jędrusik po studiach aktorskich w Krakowie zadebiutowała w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, gdzie już pierwszymi rolami zwróciła na siebie uwagę m.in. Stanisława Dygata, cenionego pisarza - autora "Jeziora Bodeńskiego" i "Pożegnań". Wkrótce Jędrusik i Dygat zostali małżeństwem. Tworzyli w Polsce jedną z najbarwniejszych artystycznych par tamtych czasów.

Kariera teatralna Jędrusik objęła później występy na scenach teatrów warszawskich. Wielką popularność przyniosły jej występy w telewizyjnym Kabarecie Starszych Panów (1958-1966), gdzie wykonywała piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, m.in. niezapomniane "S.O.S.", "Bo we mnie jest seks", "Zmierzch".

Role filmowe Jędrusik to m.in.: Lucy Zuckerowa w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, Helena Księżakowa w "Jowicie" Janusza Morgensterna oraz - będąca ostatnią w jej filmowej karierze - nauczycielka śpiewu w "Podwójnym życiu Weroniki" Krzysztofa Kieślowskiego. Jędrusik wykreowała też bardzo wiele ról w Teatrze Telewizji. Zmarła 7 sierpnia 1991 r. w Warszawie. (PAP)

lun/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL