Kultura i sztuka po 1989 roku

10.02.2018

Cztery współczesne ikony nagrodzone w konkursie Muzeum Ikon

Cztery współczesne ikony twórców z Ukrainy i Polski zostały nagrodzone w konkursie Muzeum Ikon w Supraślu. Zapoczątkują one nową muzealną kolekcję ikon dokumentujących sztukę sakralną XXI wieku.

Muzeum Ikon działa w zabudowaniach męskiego klasztoru prawosławnego pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu; jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. W swoich zbiorach posiada jedną z najbogatszych w Polsce kolekcję ikon z XVIII, XIX i XX wieku, a także unikatowe XVI-wieczne freski.

W sobotę późnym popołudniem odbyło się rozstrzygnięcie pierwszego międzynarodowego konkursu Muzeum Ikon "Nowa epifania piękna". Do konkursu nadesłano blisko 70 prac twórców z Polski, Rosji, Ukrainy i Łotwy. Do oceny jury zakwalifikowano 20 ikon 12 twórców.

Pierwsze miejsce w konkursie i nagrodę w wysokości 4 tys. zł zdobyła ikona Krystyny Kvik z Ukrainy "Apokalipsa". Drugiej nagrody nie przyznano. Natomiast trzy równorzędne trzecie nagrody, po 2 tys. zł każda, przyznano Solomii Kazanivskiej z Ukrainy za pracę "Zstąpienie do otchłani" oraz Joannie Zabagło z Polski za ikony "Chrystusa Dobrego Pasterza" i "Chrystusa Emmanuela".

Te cztery prace zapoczątkują kolekcję ikon XXI wieku, zostaną wpisane jako pierwsze do nowej księgi inwentarzowej - powiedziała PAP kierowniczka Muzeum Ikon Krystyna Stawecka.

Oceniła, że zainteresowanie konkursem, jak na pierwszą jego edycję, było bardzo duże, a prace nadesłano nie tylko z Polski, ale także z innych krajów.

"Nagrodzone prace prezentują naprawę bardzo wysoki poziom" - mówiła. Dodała, że pokazują nową jakość współcześnie pisanych ikon (ikony się pisze, a nie maluje - PAP), a także nowe podejście do tradycyjnych ikon.

Ikony nagrodzone w pierwszym konkursie "Nowa epifania piękna" można oglądać na wystawie stałej w Muzeum Ikon w Supraślu do końca października. (PAP)

autor: Sylwia Wieczeryńska

edytor: Dorota Skrobisz

swi/ skr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL