Kultura i sztuka po 1989 roku

26.04.2018

D. Jaworski na Targach Książki w Abu Zabi: chcemy, żeby zachwycono się Polską

Dariusz Jaworski. Fot. PAP/ J. Kaczmarczyk Dariusz Jaworski. Fot. PAP/ J. Kaczmarczyk

Chcemy, żeby Polska była odbierana przez naszych partnerów arabskich prawdziwie i żeby się nią zachwycono – powiedział w czwartek PAP dyrektor Instytutu Książki (IK) Dariusz Jaworski. W Abu Zabi (ZEA) od środy trwają 28. Międzynarodowe Targi Książki, na których Polska jest gościem honorowym.

Jaworski przybliżył w czwartek uczestnikom targów działania podejmowane przez Instytut Książki. Mówił m.in. o tym co to za instytucja, czym się zajmuje, a także co już dotychczas zrobiła.

W rozmowie z PAP zaznaczył, że Instytut przyjechał na targi, żeby zaprezentować się od podstaw. „Chcemy pokazać nie tylko piękno naszego kraju - naszą kulturę, historię, teraźniejszość, ale także, żeby zaprezentować to, co robimy, jako Instytut Książki” – powiedział Jaworski. „Instytut, oczywiście, nie jest tu znany, ale dzięki takim spotkaniom coraz częściej jest otwierana nasza strona internetowa w języku angielskim i są pobierane wiadomości z wersji anglojęzycznej” – dodał.

Dyrektor IK podkreślił, że trzeba zrozumieć, że pochodzimy z różnych kultur organizacyjnych i politycznych, co sprawia, że na przykład rozmawiając z partnerami arabskimi pewne rzeczy są dla nich oczywiste, ale z kolei organizacja działań jest całkiem inna niż nasza.

„Fakt pewnego scentralizowania, monarchiczności sprawia, że tam decyzje trochę inaczej zapadają niż u nas i trzeba o tych elementarnych kwestiach powiedzieć na początku, a potem przedstawić cele działania Instytutu, skupiając się na tej części działań zagranicznych, czyli co zrobiliśmy dotychczas oraz jakimi programami dysponujemy” – wskazał Jaworski.

„Chcemy pokazać: przyjdźcie do nas, mamy takie, a takie programy, możecie z nich skorzystać, bo nam zależy na współpracy w celu wydawania, promowania, popularyzowania literatury polskiej” – zaznaczył.

Dyrektor Instytut Książki pytany, jak chce, żeby Polska była odbierana przez partnerów arabskich, powiedział, że „prawdziwie”. „ Żeby Polską się zachwycono i żeby była odbierana na różnych poziomach nie tylko emocjonalnym i utylitarnym, ale także, żeby pokazać głębszy wymiar Polski również duchowy, a z czasem sięgnąć do naszej historii” – dodał Jaworski.

Międzynarodowe Targi Książki w Abu Zabi to jedna z najważniejszych imprez tego rodzaju na Bliskim Wschodzie, w której w 2017 r. wzięło udział 1320 wystawców z 65 krajów, a odwiedziło ją ponad 300 tys. zwiedzających. Dotychczas gośćmi honorowymi targów były m.in. Szwecja, Islandia i Wielka Brytania, a w ubiegłym roku Chiny. Polska jest obecna na targach od 2015 r. (PAP)

Z Abu Zabi Katarzyna Krzykowska

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL