Znany fotograf, jeden z najmłodszych ocalałych więźniów Auschwitz – Ryszard Horowitz odbierze 8 października doktorat honoris causa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Artysta otworzy też dwie swoje wystawy prac starszych i najnowszych.
Jak poinformowała PAP w piątek Iwona Strzelewicz-Ziemniańska z Fundacji Cztery Strony Kultury, która będzie gościć Horowitza we Wrocławiu, urodzony w Krakowie w 1939 r. Horowitz, światowej sławy fotograf, jeden z najmłodszych więźniów Auschwitz, ocalony przez Oskara Schindlera, od 1959 r. mieszka w Nowym Jorku, a do Wrocławia przyjedzie nie tylko, aby odebrać doktorat honoris causa ASP, ale także pokazać swoje prace.
Fotograf swoją wizytę we Wrocławiu rozpocznie od wernisażu zorganizowanego 6 października na 48. piętrze Sky Tower, najwyższego mieszkalnego budynku w Polsce. „Wystawa celowo zostanie zorganizowana na 48. piętrze. To symbol, bowiem fotograf właśnie w 1948 r. był na Ziemiach Odzyskanych” - mówiła Strzelewicz-Ziemniańska.
Dodała, że na wystawie pt. "Horowitz Raw", czyli "Horowitz na surowo" zostaną przedstawione jego starsze prace, te bez obróbki komputerowej. Prace będą jedynie prezentowane niewielkiemu gronu osób. Goście i artysta wraz z rodziną, zaopatrzeni zostaną w kamizelki budowlane i kaski, bowiem budynek - w którym odbywa się wystawa - nie jest jeszcze skończony.
Z kolei 8 października, w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego uczelni artystycznych Wrocławia (Akademii Muzycznej, Akademii Sztuk Pięknych oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej) fotograf odbierze doktorat honoris causa. Wygłosi też inauguracyjny wykład „Ja i doktorat honoris causa”. Prawdopodobnie w uroczystości weźmie udział prezydent RP Bronisław Komorowski.
Po uroczystości, uczestnicy wraz z Horowitzem w todze i birecie, przejdą Rynkiem do Ratusza, gdzie w Muzeum Miejskim zostania otwarta druga wystawa pt. „Horowitz”. Na wystawie, dostępnej dla szerszej publiczności, będą prezentowane najnowsze prace artysty. Na obu wystawach zostanie zaprezentowanych ok. 50 fotografii artysty.
Ryszard Horowitz urodził się w Krakowie 5 maja 1939 r. W czasie II wojny światowej wraz z całą rodziną trafił do obozu pracy w Płaszowie. Mały Horowitz wraz z matką znalazł się też w fabryce Oskara Schindlera; dzięki temu przeżył.
W 1944 r. doszło do zamknięcia fabryki, a 1400 dorosłych i 286 dzieci trafiło do obozu Auschwitz-Birkenau. Wśród więźniów nie było Horowitza, który jednak po pewnym czasie trafił do Auschwitz. W 1945 r. do obozu wkroczyła Armia Czerwona i nakręciła film o wyzwoleniu obozu, na którym widać małego Horowitza. I dzięki temu filmowi wyświetlanemu po wojnie w jednym z krakowskich kin – matka przyszłego fotografika - go odnalazła.
Po wojnie Horowitz ukończył liceum plastyczne w Krakowie. Później studiował malarstwo na tamtejszej ASP. W wieku 17 lat zafascynował się fotografią amerykańską i w 1959 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie został studentem słynnego nowojorskiego Pratt Institute. Po studiach pracował w wielu instytucjach filmowych, studiach projektowych i fotograficznych. Był też dyrektorem artystycznym jednej z największych agencji reklamowych w Nowym Jorku.
W 1967 r. otworzył własne studio fotograficzne, które prowadzi do chwili obecnej. Uważany jest za pioniera stosowania efektów specjalnych w fotografii analogowej. (PAP)
umw/ abe/