Zakończyła się trwająca ponad trzy lata przebudowa Dużej Sceny Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Inwestycja obejmowała m.in. kompleksowy remont sceny, widowni, foyer oraz zaplecza artystycznego. Remont kosztował ponad 60 mln złotych.
"Zmieniły się prawie wszystkie przestrzenie. Jest to gruntowna przebudowa teatru" - mówił PAP współautor projektu architektonicznego Michał Andrzejewski z Warsztatu Architektury Sopot (drugim współautorem projektu był architekt Krzysztof Kozłowski).
Modernizację budynku Dużej Sceny rozpoczęto w lipcu 2020 roku. Inwestycja obejmowała kompleksową przebudowę sceny, widowni, foyer oraz zaplecza artystycznego.
"Zmieniły się podziemia, czyli wszystkie pomieszczenia techniczne: wentylatornia, magazyny. Duża część została odzyskana poprzez odkopanie przestrzeni pod budynkiem" - tłumaczył architekt.
Przebudowie podlegał także układ widowni – ze względu na niewłaściwą akustykę oraz słabą widoczność zrezygnowano z balkonów na rzecz widowni o układzie kinowym ze znacznymi przewyższeniami – zapewnia to doskonałą widoczność i akustykę ze wszystkich 341 miejsc.
"Na scenie jest tzw. obrotówka oraz osiem zapadni. Było to życzenie inwestora, żeby była ona jak najbardziej mobilna i dawała szeroki wachlarz możliwości dla reżyserów, którzy będą wystawiali tu spektakle" - mówił Andrzejewski.
Ponadto w obiekcie wymieniono wszystkie instalacje, a także poprawiono parametry izolacyjne, co, poza zapewnieniem komfortu użytkownikom, pozwoli na znaczne ograniczenie zużycia energii. Wymieniona została fasada. Przebudowane i wyposażone zostały również pomieszczenia zaplecza artystycznego i magazyny. Obiekt zyskał nowoczesne urządzenia elektroakustyki, oświetlenia scenicznego i systemu inspicjenta, a także fotele teatralne i pozostałe wyposażenie.
"Remont był konieczny" - stwierdził w rozmowie z PAP dyrektor gdańskiego teatru Adam Orzechowski. "Nie działały urządzenia sceniczne i nie spełniały one polskich norm. Jeśli chodzi o widownie, to w trakcie niektórych przedstawień widzowie siedzieli ubrani w kurtki, a na innych pocili się" – mówił i dodał, że Duża Scena po remoncie "jest bardzo funkcjonalna i nowoczesna".
Remont, w pierwotnym założeniu miał trwać dwa lata, jednak termin zakończenia przesunął się o blisko rok. Było to spowodowane m.in. prowadzonymi pracami archeologicznymi. W ich trakcie odkryto m.in. naparstki, monety i fragmenty naczyń pochodzące z okresu średniowiecza i renesansu.
Jak podało biuro prasowe Teatru Wybrzeże, budynek Dużej Sceny pochodzi z 1967 roku. Wybudowano go w miejscu pochodzącego z 1801 roku Teatru Miejskiego, przebudowanego w latach trzydziestych dwudziestego wieku i zniszczonego pod koniec II wojny światowej. Budynek ma formę modernistyczną, z dużymi powierzchniami przeszkleń od strony Targu Węglowego.
Podkreślono, że od czasu powstania budynek nie doczekał się kompleksowej modernizacji, przeprowadzano w nim jedynie prace remontowe na mniejszą skalę. Z upływem lat infrastruktura uległa naturalnemu zużyciu, co w powiązaniu z postępem technologicznym sprawiło, iż stan techniczny obiektu znacząco odbiegał od współczesnych standardów i oczekiwań widzów.
Oficjalne otwarcie Dużej Sceny odbędzie się w piątek o godz. 13. Uroczystego otwarcia dokonają przedstawiciele samorządu i władz Gdańska.
Spektaklem otwierającym nową Dużą Scenę będzie "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty. Gdańska prapremiera tego arcydramatu odbędzie się 14 października br., w 120-letnią rocznicę krakowskiej prapremiery.
"Poprosiłem Jana Klatę o to, żeby wyreżyserował to przedstawienie. Jest to reżyser, inscenizator, który jest znany ze swoich nieoczywistych odczytań utworów klasycznych" - mówił dyrektor Orzechowski.
Biuro prasowe teatru podało, że łączny budżet przebudowy nowej sceny wyniósł ok. 60 mln zł. Inwestycja finansowana była ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego (30,5 mln zł), Gminy Miasta Gdańska (10 mln zł), a także ze środków pochodzących z miejskiej pożyczki.(PAP)
autor: Piotr Mirowicz
pm/ dki/