Kultura i sztuka po 1989 roku

22.04.2019

Dwa dni koncertów i pokazów na Intro Festivalu w Raciborzu

Dwa dni i dwie noce koncertów na trzech scenach, pokazy mappingu i laserów, warsztaty - to główne atrakcje festiwalu muzyki elektronicznej i światła Intro Festival, który odbędzie się w lipcu w kompleksie Zamku Piastowskiego w Raciborzu.

Organizatorzy przedstawili właśnie kompletną listę wykonawców. Podczas festiwalu, który odbędzie się 12 i 13 lipca wystąpi 45 artystów. Wśród głównych gwiazd znajdą się m.in. duet Booka Shade – legenda niemieckiej sceny elektronicznej, włoska multiinstumentalistka Giorgia Angiuli oraz muzycy z Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii czy Ukrainy.

Będzie to już szósta edycja Intro Festivalu, który jest połączeniem sztuki nowych mediów, technologii, graffiti i tatuażu. Na festiwalu wystawiają sztukę również malarze, rzeźbiarze, czy twórcy instalacji świetlnych. Z tymi nowoczesnymi formami wyrazu kontrastuje lokalizacja imprezy - przestrzeń przy średniowiecznym Zamku Piastowskim. Mapping 3D zostanie zaprezentowany na trzynastowiecznej kaplicy zamkowej, uważanej za śląską perłę gotyku.

Bulwary nadodrzańskie przy zamku staną się minimiasteczkiem festiwalowym z instalacjami światła, strefami odpoczynku i sztuki. Teren zostanie przygotowywany wraz z Instytutem Sztuki i Architektury Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, Wyższą Szkołą Technologii Informatycznych z Katowic i studentami katowickiej ASP.

Obecnie trwają prace projektowe nad mappingiem kaplicy. Organizatorzy chcą, by w przyszłości pokaz animacji objął wszystkie ściany zamku oraz zamkowe bulwary. Dzięki temu na powierzchni 1500 m kw. powstanie świetlna „zaprogramowana architektura”.

„To obecnie najdynamiczniej rozwijający się festiwal w Polsce - finalista konkursu Academy Virgin Mobile pod patronatem Narodowego Centrum Kultury na najbardziej innowacyjny projekt kultury w Polsce, spośród 600 projektów" - wskazał twórca i organizator festiwalu Odyseusz Olbiński. Według niego Intro Festival ma szansę stać się kolejną muzyczną wizytówką Śląska, po OFF Festivalu i festiwalu tauron Nowa Muzyka.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL