Skrzypaczka Anna Malesza, altowiolistka Cristina Fialova z Czech i wiolonczelistka Marta Kordykiewicz zdobyły pierwsze nagrody w VII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka.
Laureatów wyłoniono w niedzielę po trzech etapach przesłuchań w Akademii Muzycznej w Katowicach. Konkurs – przy współpracy Akademii – organizuje Dąbrowa Górnicza, z której pochodził patron imprezy. Biorą w nim udział muzycy, którzy nie ukończyli jeszcze 29. roku życia.
Co roku młodzi artyści rywalizują w trzech specjalnościach. W tym roku były to: skrzypce, altówka i wiolonczela. Laureaci pierwszych miejsc otrzymują pamiątkowe statuetki i po 12 tys. zł.
Zwyciężczyni w kategorii skrzypiec Anna Malesza jest studentką Akademii Muzycznej w Poznaniu. Najlepsza altowiolistka Cristina Fialova studiuje w Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze i Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze. Marta Kordykiewicz, która zwyciężyła w kategorii wiolonczeli jest studentką Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. Laureatki wystąpią w poniedziałek w galowym koncercie w Bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.
Michał Spisak (1914-1965) to wybitny polski kompozytor, przedstawiciel polskiego XX-wiecznego neoklasycyzmu. Z pochodzenia dąbrowianin, absolwent Konserwatorium Muzycznego w Katowicach. Mieszkał w Dąbrowie Górniczej przez ponad 20 lat, jednak całe twórcze życie spędził w Paryżu, gdzie m.in. studiował kompozycję u słynnej Nadii Boulanger.
Po trzecim etapie swoje nagrody - niezależnie od ocen jury - przyznaje też towarzysząca uczestnikom konkursu Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej. Ciekawostką jest fakt, że w tym roku nagrody orkiestry pokryły się z oficjalnymi wynikami i trafiły do laureatek pierwszych miejsc.
W tegorocznym konkursie uczestniczyło ponad stu artystów z całego świata. W opinii członków jury, poziom konkursu był bardzo wysoki. „Laureaci to wielkie talenty, ludzie o ogromnej wrażliwości muzycznej, ale też nieprzeciętnych umiejętnościach. Myślę, że szybko zawojują oni estrady koncertowe” – powiedział jeden z jurorów prof. Robert Szreder z Konserwatorium Muzycznego w Maastricht.
VII Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka rozpoczął się 14 września, w 99. rocznicę urodzin patrona. Trzy etapy przesłuchać odbywały się w Akademii Muzycznej w Katowicach. W finałowym uczestnikom towarzyszyła Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.
Młodzi muzycy wykonywali trudny program, który obejmował utwory od baroku po muzykę współczesną, w tym kompozycje prof. Jana Wincentego Hawela, napisane specjalnie na ten konkurs. Uczestników oceniało międzynarodowe jury, pod przewodnictwem prof. Pawła Głombika.
Michał Spisak (1914-1965) to wybitny polski kompozytor, przedstawiciel polskiego XX-wiecznego neoklasycyzmu. Z pochodzenia dąbrowianin, absolwent Konserwatorium Muzycznego w Katowicach. Mieszkał w Dąbrowie Górniczej przez ponad 20 lat, jednak całe twórcze życie spędził w Paryżu, gdzie m.in. studiował kompozycję u słynnej Nadii Boulanger.
Artysta tworzył muzykę symfoniczną, kameralną i utwory solowe na fortepian, skrzypce i instrumenty dęte. Najlepszy okres jego pracy przypadł na czas powojenny. W 1955 r. otrzymał Grand Prix za "Hymne Olympique" w Międzynarodowym Konkursie na Oficjalny Hymn Olimpijski w Monako, wybrany spośród 392 propozycji. W 1957 r. zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. królowej Elżbiety w Brukseli za "Concerto giocoso" na orkiestrę kameralną. Zmarł w Paryżu w 1965 r.
Pierwszy międzynarodowy konkurs imienia Michała Spisaka - w 2007 r. - był kontynuacją wcześniejszego konkursu o randze ogólnopolskiej. Ten z kolei był następstwem Festiwalu im. Spisaka, zorganizowanego w 40. rocznicę śmierci artysty.
W kolejnych edycjach konkursu im. Spisaka zmagają się artyści grający na innych instrumentach. Ubiegły rok należał do flecistów, oboistów i fagocistów, a poprzedni do trębaczy, puzonistów i waltornistów. (PAP)
kon/ pz/