Dyrektor festiwalu w Cannes Thierry Fremaux weźmie udział w 4. Międzynarodowym Festiwalu Producentów Filmowych Regiofun w Katowicach. Będzie komentował filmy braci Lumiere. Inną atrakcją będzie jeden z pierwszych pokazów filmu Romana Polańskiego „Wenus w futrze”.
Regiofun potrwa od 22 do 27 października. Szczegóły tegorocznej edycji festiwalu przedstawiono podczas wtorkowej konferencji prasowej. W tym roku widzowie będą mogli obejrzeć prawie 100 konkursowych filmów krótko-, średnio- i pełnometrażowych. Zdecydowana większość z nich nie była wcześniej prezentowana w naszym kraju.
Regiofun to festiwal dedykowany producentom filmowym i kierujący swą uwagę na filmy zrealizowane dzięki wsparciu władz miast i regionalnych funduszy filmowych. Organizująca festiwal Instytucja Filmowa Silesia Film od lat stara się promować region poprzez kinematografię. Od 2008 r., kiedy powstał Śląski Fundusz Filmowy, Instytucja zachęca producentów do realizowania swoich filmów w woj. śląskim. Przedstawicielom Instytucji Silesia Film zależało jednak nie tylko na tym, by skupić uwagę branży filmowej, ale też przybliżyć produkcję filmową widzom. Stąd przed kilkoma laty zrodził się pomysł na organizację festiwalu Regiofun.
„Chcemy podkreślić rolę producentów filmowych, by byli oni postrzegani jako faktyczni współtwórcy dzieł filmowych” - powiedziała podczas wtorkowej konferencji dyrektorka festiwalu Anna Szrama. Organizatorzy chcą pokazać widzom, że producenci to osoby kreatywne, zaangażowane w powstanie dzieła filmowego czasem w nie mniejszym stopniu niż reżyser. Producentów z całego świata chcą natomiast przekonać, że na Śląsku jest znakomite zaplecze do robienia filmów.
Jednym z najważniejszych punktów w programie tegorocznego Regiofun będzie zaplanowany na 23 października pierwszy w Polsce pokaz odświeżonych i przeniesionych na nośnik cyfrowy filmów braci Lumiere, którym organizatorzy dedykują tegoroczną edycję Regiofun.
Hasłem przewodnim tegorocznego Regiofun jest „Widz-Gra-Kino”. Imprezy festiwalowe będą odbywały się w katowickich kinach: Kosmos, Światowid i Kinoteatrze Rialto
W tym roku w konkursie pokazanych zostanie prawie sto filmów, podzielonych na dwie kategorie: filmy krótko- i średniometrażowe oraz pełnometrażowe. Przewodniczącym jury oceniającego filmy pełnometrażowe będzie Juliusz Machulski. Na czele jury filmów krótko- i i średniometrażowych stanie Joanna Kos-Krauze. Łączna pula nagród to 25 tys. euro.
Jednym z najważniejszych punktów w programie tegorocznego Regiofun będzie zaplanowany na 23 października pierwszy w Polsce pokaz odświeżonych i przeniesionych na nośnik cyfrowy filmów braci Lumiere, którym organizatorzy dedykują tegoroczną edycję Regiofun. Właśnie w tym pokazie weźmie udział Thierry Fremaux, który jest nie tylko szefem festiwalu w Cannes, ale też dyrektorem Instytutu Lumiere. Podczas projekcji będzie na żywo komentować filmy francuskich pionierów kinematografii. Fremaux przyjedzie do Katowic na zaproszenie Adama Pazery, kierownika katowickiego kina Światowid. Panowie znają się od lat.
Organizatorzy cieszą się, że podczas festiwalu zostanie też pokazany ostatni film Romana Polańskiego pt. „Wenus w futrze”, który polską premierę ma mieć dopiero 8 listopada. Wcześniej film był prezentowany tylko kilka razy – m.in. we wrześniu na 38. festiwalu filmowym w Gdyni i w maju na festiwalu w Cannes. Film został zrealizowany na podstawie sztuki popularnego współczesnego dramaturga amerykańskiego Davida Ivesa, pod tym samym tytułem. Filmowa adaptacja "Wenus w futrze" jest koprodukcją francusko-polską. W główne role w filmie Polańskiego wcielili się Mathieu Amalric i Emmanuelle Seigner.
Regiofun to nie tylko projekcje filmowe, ale także spotkania branżowe, koncerty, warsztaty oraz wycieczki dla producentów. Chodzi o to, by zachęcić ich do kręcenia zdjęć w pokazywanych im miejscach. W tym roku producenci zobaczą zamki w Podzamczu i w Bobolicach, Nikiszowiec oraz Pustynię Błędowską.
Pokazaniu najatrakcyjniejszych w województwie plenerów służy też towarzyszący festiwalowi konkurs "Kartka do producenta". Chodzi przysyłanie fotografii wykonanych w miejscach, w których mógłby zostać nakręcony film.(PAP)
kon/ abe/