Kultura i sztuka po 1989 roku

12.06.2019

Dyrektor Muzeum Krakowa w zarządzie prestiżowej organizacji zrzeszającej muzea miejskie

Dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski został członkiem zarządu Międzynarodowego Komitetu ds. Zbiorów i Działalności Muzeów Miejskich (CAMOC). Będzie w nim działał do 2022 r.

CAMOC to prestiżowa organizacja zrzeszająca muzea miejskie z całego świata, która wchodzi w skład Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM. 

Michał Niezabitowski był już członkiem zarządu CAMOC w latach 2010-13.  

"Kraków został wybrany na miejsce kolejnej dorocznej, światowej konferencji muzeów miejskich. Odbędzie się ona między 7 a 10 czerwca 2020 r. i będzie dotyczyła odpowiedzialności społecznej muzeów miejskich" – powiedział PAP Michał Niezabitowski. "Frekwencja w wielu muzeach miejskich zwiększa się bardzo dynamicznie. Uważam, że są one miejscem, które mają budować wspólnotę mieszkańców, a nie tylko zajmować się gromadzeniem i udostępnianiem kolekcji artystycznych" - podkreślił.
  
Jak poinformował Krzysztof Haczewski z Muzeum Krakowa, członkami zarządu CAMOC wybrani zostali: Patricia Brignole niezależna konsultantka muzealna z Argentyny, Jenny Chiu – muzeolożka z Japonii, Catherine Cole - sekretarz Generalna Kanadyjskiego Stowarzyszenia Muzeów, Jan Gerchow – dyrektor Muzeum Historycznego we Frankfurcie, Sarah Henry – wicedyrektor i kurator Muzeum Miasta w Nowym Jorku, Gege Leme Joseph – urbanista i muzeolog z Brazylii, Joana Sousa Monteiro - dyrektor Muzeum Miejskiego w Lizbonie, Michał Niezabitowski - dyrektor Muzeum Krakowa, Jelena Savic – muzelożka, sekretarz CAMOC, Christian Nana Tchuisseu – dyrektor Museum of Blacktitude w Kamerunie oraz Nicole van Dijk – kurator Muzeum Rotterdamu. 

Do CAMOC należą przedstawiciele ok. 700 muzeów miejskich z całego świata. Organizacja zajmuje się m.in. dyskusją o tym, jaką rolę powinny one pełnić w lokalnych społecznościach i w rozwoju miast, zwłaszcza w dobie masowej turystyki.(PAP)
 
autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL