Europa i świat po II wojnie światowej

26.11.2014 aktualizacja 19.07.2016

Dyskusja w BUW: M. Grydzewski był przewodnikiem polskiej emigracji

Tak jak Jerzy Giedroyć wpływał na świadomość Polaków w kraju, tak Mieczysław Grydzewski stał się przewodnikiem polskiej emigracji - mówił prof. Mirosław Supruniuk w czasie promocji książki „Silva rerum” w BUW. Książka zawiera felietony pisane przez redaktora "Wiadomości" w latach 1948-1969.

W opinii uczestników dyskusji postać Mieczysława Grydzewskiego należało przypomnieć, gdyż jest on dziś obecny jedynie najwyżej w kilku anegdotach, niekoniecznie sprawiedliwych, utworzonych przez jego konkurentów, czy osoby nieprzychylnie nastawione.

Andrzej Makowiecki: Grydzewski był związany ze skamandrytami, którzy mieli stosunek łaskawy do niego, ale nie zawsze traktowali go z należytym szacunkiem.

Prof. Andrzej Makowiecki przypomniał, że Grydzewski był związany ze skamandrytami, którzy "mieli stosunek łaskawy do niego, ale nie zawsze traktowali go z należytym szacunkiem. On sam cenił ich niesłychanie, wiele dla nich zrobił, a mimo to nie brakowało prześmiechów względem +Miecia+". Grupę tworzyli: Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Jarosław Iwaszkiewicz, Kazimierz Wierzyński i Jan Lechoń.

W świadomości powszechnej istnieje wielka piątka skamandrytów, "a za nimi pałęta się ten redaktor. Skamandryci zapewnili mu wstęp do wieczności. A można by było zapytać, w jakiej mierze on im to zapewnił? Jak na owe czasy, znał zasady - jak dzisiaj byśmy to ujęli - martketingu literackiego. Sterował uznaniem powszechnym, stąd na zbiorowym portrecie skamandrytów ustawiłbym Grydzewskiego w tym samym rzędzie” - mówił Makowiecki.

„Czesław Miłosz pisał, że grupę tworzył: Żyd, Ukrainiec, Ormianin, Niemiec. Ale dla Grydzewskiego nie miały znaczenia narodowość i wyznanie” - mówił profesor Supruniuk. „Kiedy słyszał określenie +żyd+, od razu odpowiadał: +A ty katolik+. Całą dyskusje sprowadzał do poziomu katolik - żyd, a nie Polak - Żyd” - podkreślał.

Mirosław Supruniuk: Kiedy słyszał określenie "żyd", od razu odpowiadał: "A ty katolik". Całą dyskusję sprowadzał do poziomu katolik - żyd, a nie Polak - Żyd.

We wtorkowym spotkaniu, zorganizowanym przez  wydawnictwo Iskry wraz z Muzeum Historii Polski, wzięli udział autorzy wyboru tekstów i opracowania: prof. Mirosław Supruniuk i Jerzy Wójcik, a moderatorem dyskusji był prof. Andrzej Makowiecki

„Silva rerum” jest wyborem tekstów Mieczysława Grydzewskiego - założyciela i redaktora pism literackich dwudziestolecia międzywojennego: „Skamander” i „Wiadomości Literackie”, które pod zmienianą nazwą („Wiadomości Polskie, Polityczne i Literackie” oraz „Wiadomości”), prowadził przez 40 lat, na emigracji w Paryżu (od 1939) i Londynie (od 1940). Zebrane felietony, które powstały w latach 1948–1969 pisał dla „Wiadomości” pod tytułem „Silva rerum”. Rubryka stała się szybko jednym z najciekawszych stałych elementów tygodnika, od którego zaczynało się lekturę.

Mieczysław Grydzewski jest także jednym z bohaterów wystawy czasowej „Londyn – stolica Polski” przygotowanej przez Muzeum Historii Polski, którą do 30 listopada można zwiedzać w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. 

Ewelina Steczkowska

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL