Muzyka kameralna twórców epoki baroku, Antonio Vivaldiego i Giovanni Battisty Pergolesiego, zabrzmi w niedzielny wieczór w Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej (Podkarpackie). Koncert będzie prologiem do 55. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, który rozpocznie się 21 maja.
„Wielkimi krokami zbliża się kolejna, 55. edycja Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Zapowiedzią tych niezwykłych emocji związanych z festiwalem będzie niedzielny koncert. To wyjątkowa okazja, by jeszcze przed głównymi wydarzeniami poczuć niezwykły klimat Muzycznego Festiwalu w Łańcucie” – zachęcał Maciej Seniw z biura koncertowego Filharmonii Podkarpackiej, która jest organizatorem festiwalu.
Przed publicznością zgromadzoną w Muzeum Kultury Szlacheckiej w dworze w Kopytowej wystąpią: flecistka Barbara Wilczyńska, oboista Dariusz Tobiasz, fagocista Janusz Kapias i klawesynista Paweł Węgrzyn oraz zespół Arso Ensemble. Tworzą go koncertmistrzowie i soliści Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie: skrzypkowie Robert Naściszewski i Orest Telwach, altowiolistka Izabela Tobiasz, wiolonczelistka Anna Naściszewska i kontrabasista Sławomir Ujek.
W programie niedzielnego koncertu znajdzie się m.in. Concerto da Camera g-moll RV 103 na flet, obój, fagot i klawesynAntonia Vivaldiego i Koncert G-dur na flet, smyczki i klawesyn Giovanniego Battisty Pergolesiego.
Oprócz kompozycji włoskich artystów zabrzmią także dzieła polskich kompozytorów XX wieku - Andrzeja Panufnika „Suita Staropolska”, oraz Aleksandra Tansmana „Wariacje na temat Girolamo Frescobaldiego”.
Wstęp na koncert będzie wolny.
Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 21-29 maja. W jego programie znajdzie się łącznie 10 wydarzeń artystycznych, w tym dwa tzw. wydarzenia nocne. Będą też lubiane przez publiczność dwa koncerty plenerowe w zamkowym parku, w tym opera „Straszny dwór” na rozpoczęcie festiwalu.
Według organizatorów największym wydarzeniem tegorocznego festiwalu będzie recital fortepianowy laureatki 3. miejsca XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego - Kate Liu. Wśród gwiazd majowego spotkania z muzyką znajdą się światowej sławy skrzypkowie Julian Rachlin, czy Michael Barenboim.
Będą też koncerty oferujące tzw. lżejszą muzykę, jak koncert Anny Marii Jopek, która wraz z zespołem Kroke i Elbląską Orkiestrą Kameralną przedstawi kompozycje z pogranicza muzyki klasycznej i rozrywkowej, czy muzyka ludowa wielu narodów i utwory klasyczne w rozrywkowych aranżacjach, które wykona pochodzący ze Słowacji zespół Janoska Ensamble.
Przed festiwalową publicznością wystąpią też znani polscy aktorzy: Stanisława Celińska z towarzyszeniem muzyków z Polski i Ukrainy zaprezentuje kompozycje ze swojej najnowszej płyty „Atramentowa”. W programie imprezy znajdzie się nie tylko muzyka; miłośnicy sztuki teatralnej będą mieli okazję obejrzeć spektakl teatralny „Podwójne solo” w wykonaniu Jana Peszka.
W czasie trwania tegorocznego festiwalu przypadnie święto Bożego Ciała. Na ten dzień nie zaplanowano koncertu muzycznego, ale mszę świętą w łańcuckiej farze, którą zostanie uczczona pamięć zmarłego w tym roku Bogusława Kaczyńskiego, wieloletniego dyrektora łańcuckiego festiwalu.
Większość koncertów odbywać się będzie w sali balowej łańcuckiej rezydencji Potockich i Lubomirskich, ale także w Filharmonii Podkarpackiej i w zamkowym parku. Organizatorem festiwalu, jednego z najstarszych i najbardziej znanych w Polsce, od początku jest Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.(PAP)
api/ mhr/