Kultura i sztuka po 1989 roku

11.11.2018

Dziennikarz BBC Michael Mosley o sukcesie „Zimnej wojny”: zachwyca mnie wielowymiarowość tego filmu

"Zimna wojna" to poruszająca historia dwojga ludzi. Widziałem film dwa razy i wciąż zachwyca mnie jego wielowymiarowość i bogactwo - powiedział PAP brytyjski dziennikarz, prezenter i autor popularnych programów dla BBC Michael Mosley. Film zdobył 5 nominacji do Europejskich Nagród Filmowych.

Europejska Akademia Filmowa ogłosiła w sobotę nominacje do Europejskich Nagród Filmowych za 2018 rok. Na liście znalazła się polska "Zimna wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, nominowana w pięciu kategoriach: film, scenarzysta (Paweł Pawlikowski), reżyser (Paweł Pawlikowski), aktorka (Joanna Kulig) oraz aktor (Tomasz Kot).

Michael Mosley od lat przyjaźni się z Pawłem Pawlikowskim. Dla PAP-u skomentował w niedzielę sukces „Zimnej wojny”. „Przyjaźnimy się z Pawłem, odkąd dołączyliśmy do BBC w 1985 roku. Pawlikowski zdobywał najpierw liczne nagrody jako twórca filmów dokumentalnych, potem zajął się kinem fabularnym. Paweł ma ciepłe i otwarte usposobienie, a także wspaniałe poczucie humoru, którego ślady można odnaleźć w jego filmach" - powiedział PAP.

"Jego ambicją nigdy nie było zostanie gwiazdą Hollywood. Chciał po prostu robić filmy, które odzwierciedlają jego osobiste wizje. Moim zdaniem +Zimna wojna+ jest jak dotąd jednym z jego najlepszych dzieł. To piękna i głęboko poruszająca historia dwojga ludzi, którzy nie mogą żyć razem, ale nie mogą także żyć bez siebie. Widziałem film dwa razy i wciąż zachwyca mnie jego wielowymiarowość i bogactwo” – dodał Mosley.

Gala wręczenia Europejskich Nagród Filmowych 2018 odbędzie się 13 grudnia w Sewilli.

autorka: Malwina Wapińska

mwp/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL