Złote, srebrne, brązowe i żeliwne medale z wizerunkami królów Polski oraz medaliony i oryginalne stemple, z których w XVIII w. były bite złote medale można zobaczyć na wystawie w Łazienkach Królewskich. Jej uroczysta prezentacja odbyła się w poniedziałek.
Na wystawie "Skarb z Kijowa. Złoty Poczet. Królewska Kolekcja Medali Stanisława Augusta" prezentowanej w Muzeum Łazienkach Królewskich można zobaczyć zamówiony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Poczet Królów Polskich wybity na złotych, srebrnych, brązowych i żeliwnych medalach. Na ekspozycji znalazły się również medaliony wzorowane na wizerunkach z Pocztu oraz oryginalne stemple, z których w XVIII w. były bite złote medale. Złota seria została wypożyczona Łazienkom ze zbiorów Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w Kijowie i jest po raz pierwszy prezentowana w Polsce.
Na wystawie "Skarb z Kijowa. Złoty Poczet. Królewska Kolekcja Medali Stanisława Augusta" prezentowanej w Muzeum Łazienkach Królewskich można zobaczyć zamówiony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Poczet Królów Polskich wybity na złotych, srebrnych, brązowych i żeliwnych medalach.Na ekspozycji znalazły się również medaliony wzorowane na wizerunkach z Pocztu oraz oryginalne stemple, z których w XVIII w. były bite złote medale.
"30 września w sali balowej w Łazienkach podczas spotkania z premierem Tuskiem, premier Ukrainy Mykoła Azarow w czasie oficjalnego toastu zadeklarował, że Narodowe Muzeum Historii Ukrainy wypożyczy Łazienkom kolekcję złotych medali z wizerunkami królów Polski. Był to bardzo piękny gest i obietnica, która jak widać została dotrzymana. Prezentując medale zastosowaliśmy nieco nietypową metodę ukazania ich w pozycji pionowej, co pozwala zobaczyć równocześnie awers, jak i rewers każdej monety" - mówił podczas poniedziałkowej prezentacji wystawy dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Tadeusz Zielniewicz.
Jak podkreślił prezes Mennicy Polskiej Tadeusz Steckiewicz, prezentowane na wystawie medale zostały wyprodukowane w założonej przez Stanisława Augusta Poniatowskiego Mennicy Królewskiej, której tradycji Mennica Polską jest spadkobierczynią. "Dzięki tym monetom, których wybicie zainicjował król możemy zobaczyć go z innej perspektywy, jako wielkiego donatora kultury. Stanisław August zatrudnił najlepszych mincerzy ówczesnej Europy, a medale powstały w oparciu o portrety królów polskich autorstwa Marcello Bacciarellego" - powiedział Steckiewicz.
Dodał także, iż dla uhonorowania i uzupełnienia ekspozycji mennica wybiła okolicznościowy medal z wizerunkiem Stanisława Augusta Poniatowskiego i napisem "Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie 1792-2012". "W ten sposób pragniemy również nawiązać do propagowanej przez króla idei utworzenia w Łazienkach nowoczesnego muzeum publicznego" - zaznaczył prezes Mennicy Polskiej.
Wystawa "Skarb z Kijowa. Złoty Poczet. Królewska Kolekcja Medali Stanisława Augusta" będzie dostępna dla zwiedzających do 1 lipca 2012 roku. (PAP)
akn/ abe/