Kultura i sztuka po 1989 roku

06.11.2017

Eric Vuillard otrzymał Nagrodę Goncourtów za powieść o kulisach działań w przededniu Anschlussu Austrii

Najbardziej prestiżową francuską nagrodę literacką przyznano w poniedziałek pisarzowi Ericowi Vuillard za "L'ordre du jour" (Porzadek dnia), powieść odsłaniającą kulisy działań w przededniu Anschlussu Austrii - podało jury pod przewodnictwem Bernarda Pivota.

Powieść ukazująca dojście Hitlera do władzy i poparcie, jakiego niemieccy przemysłowcy udzielali nazistowskiej machinie wojennej, ukazała się w maju br.

W głosowaniu 49-letni autor wygrał sześcioma głosami przeciwko czterem w trzeciej rundzie - poinformował członek Akademii Goncourtów Didier Decoin, laureat nagrody z 1977 r. Akademia, powstała w 1902 na mocy testamentu Edmonda de Goncourt, liczy 10 pisarzy.

Nagroda wynosi symboliczne 10 euro, ale rozgłos wokół tej nagrody przekłada się na ekonomiczne walory w postaci wysokich nakładów i dużej liczby sprzedanych egzemplarzy.

Jej laureatami byli m.in. Marcel Proust (1919), Maurice Druon (1948), Marguerite Duras (1984) i Michel Houellebecq (2010).

Do nagrody kandydowali w tym roku Yannick Haenel ("Tiens ferme ta couronne"), Alice Zeniter ("L'Art de perdre") i Veronique Olmi ("Bakhita").

Vuillard jest również reżyserem filmowym. Nakręcił dwa filmy: "L’homme qui marche" (2006) i oparty na noweli Prospera Merimee "Mateo Falcone" (2014). (PAP)

klm/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL