Dwa nowe festiwale z Danii i Wielkiej Brytanii dołączyły w piątek do zainicjowanej w 2006 r. w Gdańsku Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich, organizacji, której celem jest współpraca przy inicjatywach związanych z twórczością angielskiego dramaturga.
Jak poinformowała PAP rzecznik Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Anna Szynkaruk-Zgirska, decyzja o przyjęciu Shakespeare Festival in Hamlet’s Castle w Elsinore w Danii oraz Festiwalu Globe to Globe w Londynie zapadła podczas spotkania kilku dyrektorów Europejskich Festiwali Szekspirowskich w Gdańsku.
"Ideą ESFN jest hasło +Szekspir jako pomost+. Założyciele organizacji są przekonani, że dzieła największego europejskiego dramaturga mogą niwelować bariery w ramach rodzącej się nowej Europy i na nowo definiować wspólne dziedzictwo kulturowe.
W Gdańsku gościli w piątek szefowie festiwali szekspirowskich z Craiova (Rumunia), Gyula (Węgry) hrabstwa Kent (Wielka Brytania), Ostrawy (Czechy) oraz przedstawiciele nowych członków Europejskiej Sieci Festiwali z duńskiego Elsinore i stolicy Wielkiej Brytanii. Gospodarzem spotkania był dyrektor artystyczny Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku prof. Jerzy Limon.
Dyrektorzy europejskich festiwali szekspirowskich zwiedzili budowę Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Otwarcie placówki zaplanowano na lipiec 2014 r.
Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich (European Shakespeare Festivals Network, ESFN) została zainicjowana 7 sierpnia 2006 w Gdańsku podczas X Festiwalu Szekspirowskiego, a oficjalnie zarejestrowana w marcu 2010 roku jako fundacja. Jest to międzynarodowa organizacja non-profit, której celem jest wszechstronna współpraca artystyczna, techniczna i finansowa, a także wymiana informacji oraz projektów związanych z twórczością Williama Szekspira.
"Ideą ESFN jest hasło +Szekspir jako pomost+. Założyciele organizacji są przekonani, że dzieła największego europejskiego dramaturga mogą niwelować bariery w ramach rodzącej się nowej Europy i na nowo definiować wspólne dziedzictwo kulturowe. Promocja dzieł Szekspira będzie się odbywać poprzez wszelkie dziedziny sztuki: teatr, muzykę, taniec, film, fotografię i sztuki plastyczne. Ważnąą częścią działalności zrzeszenia są też projekty edukacyjne takie jak warsztaty i wykłady" - wyjaśniła Szynkaruk-Zgirska.
Oprócz siedmiu festiwali szekspirowskich, których reprezentanci gościli w piątek w Gdańsku, do ESFN należą jeszcze festiwal w Neuss (Niemcy), Barcelonie (Hiszpania) oraz Erewaniu (Armenia). (PAP)
rop/ ula/