Bardowie, twórcy piosenek autorskich i akustyczne zespoły rockowe biorą udział w 22. Festiwalu Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej "Bardauskaja Vosień" 2015 (Jesień Bardów), który w piątek wieczorem rozpoczął się w Bielsku Podlaskim.
Impreza, na której występują białoruscy i polscy artyści, potrwa do niedzieli. Organizatorem jest Związek Młodzieży Białoruskiej.
Festiwal "Bardauskaja Vosień", który jest najstarszym tego typu festiwalem białoruskiej piosenki autorskiej i poezji śpiewanej, ma promować ten rodzaj muzyki w regionie. Dlatego oprócz koncertów w Bielsku Podlaskim, artyści wystąpią także m.in. w Białymstoku, Czyżach i miejscowości Szczyty-Dzięciołowo.
Festiwal rozpoczął się w piątek wieczorem częścią konkursową, do którego w tym roku zakwalifikowano 10 zespołów z Białorusi i Polski z 39 zgłoszonych. To najważniejsza część imprezy.
Jak powiedział PAP jeden z organizatorów Igor Łukaszuk, po raz pierwszy na konkurs zgłosiło się na niego tak wielu muzyków i w większości są to nowe twarze. Mówił, że rośnie nie tylko liczba zainteresowanych, ale od kilku lat poziom konkursu jest coraz wyższy. "Festiwal staje się coraz bardziej rozpoznawalny, zgłaszają się muzycy nie tylko z Polski i Białorusi, ale też w tym roku po raz pierwszy z Ukrainy i Rosji. To buduje, że ludzie z innych krajów chcą śpiewać po białorusku" - dodał.
Konkursowych koncertów będzie można posłuchać także w sobotę. Zwycięzcę poznamy w niedzielę podczas koncertu w Podlaskiej Operze i Filharmonii w Białymstoku.
Każdego festiwalowego wieczoru odbędzie się też koncert gwiazd. W tym roku zaproszono m.in. znany podlaskiej publiczności rockowy zespół :B:N, który zagra akustycznie, a także twórcy piosenek autorskich, zwycięzcy poprzednich edycji festiwalu m.in. Jauhien Barysznikau i Siarhiej Baszlykiewicz.
Oprócz występów na dużych scenach w Bielsku Podlaskim czy Białymstoku, koncerty odbywają się w mniejszych miejscowościach jak Czyże, Orla czy Szczyty-Dzięciołowo. Łukaszuk mówił, że atutem tych koncertów jest to, iż odbywają się na małych scenach bądź w miejscach, gdzie scen nie ma, ale - jak podkreślił - to tworzy klimat, a wykonawcy są bliżej publiczności.
Za głównego, z racji liczby imprez, animatora życia kulturalnego mniejszości białoruskiej w Polsce, uważane jest Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Polsce, które powstało jeszcze w czasach PRL.
Propaguje ono głównie folklor i twórczość estradową, wspiera też szkolne konkursy poezji i prozy, a jej najważniejsze w roku imprezy, to Oglnopolski Festiwal Piosenki Białoruskiej oraz Święto Kultury Białoruskiej.
W województwie podlaskim są największe skupiska mniejszości białoruskiej w Polsce. Według danych GUS w ostatnim spisie powszechnym przynależność narodową białoruską zadeklarowało ok. 50 tys. osb w Polsce. Sami liderzy organizacji białoruskich uznają te dane za niemiarodajne i podają liczby kilka razy wyższe. (PAP)
swi/ par/