Kultura i sztuka po 1989 roku

05.11.2018

Festiwal Chopinowski w Bułgarii

W Bułgarii z inicjatywy miejscowego Towarzystwa Chopinowskiego odbył się Festiwal Chopinowski, zatytułowany „Spojrzenie na Chopina”. Festiwal, który trwał od 24 października, zakończył się poniedziałkowym koncertem.

W ramach festiwalu wystąpili młodzi pianiści z Bułgarii i Słowacji, m.in. Hasan i Ibrachim Ignatow, laureaci 24. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Szafarni 2016; Lubomira Verbovska ze Słowacji (wiolonczela) i Iwan Kerekowski (fortepian), Gergana Nestorowa oraz Maria-Desislawa Stojczewa, uczennica wybitnego bułgarskiego chopinisty Ludmiła Angełowa.

„Pianiści z różnych pokoleń, różnych krajów spotkali się w Sofii, abyśmy mogli podziwiać ich talenty oraz cieszyć się nowymi interpretacjami muzyki Chopina” - powiedział PAP dyrektor Instytutu Polskiego w Sofii Jarosław Godun.

Festiwal Chopinowski, którego współorganizatorem był Instytut Polski w Sofii, stanowił część bogatego listopadowego programu Instytutu, poświęconego 100-leciu odzyskania niepodległości przez Polskę.

W następnych dniach zostanie przedstawiona książka „Polsce z miłością” zawierająca wywiady z wybitnymi tłumaczami literatury polskiej, a także bułgarskie tłumaczenie autobiografii Jerzego Giedroycia. Zaprezentowane zostanie także współczesne polskie wzornictwo. Bułgarystykę w Polsce przedstawi wybitna tłumaczka z bułgarskiego Hanna Karpińska. W Instytucie Polskim oglądać będzie można wystawę „Bóg, honor, ojczyzna” poświęconą rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu.

W dzień 100-lecia w Sali koncertowej „Bułgaria” odbędzie się uroczysty koncert muzyki polskiej w wykonaniu Filharmonii Sofijskiej pod batutą Antoniego Wita z udziałem skrzypaczki Agaty Szymczewskiej. Honorowym patronem koncertu jest Ekaterina Zachariewa, wicepremier i minister spraw zagranicznych.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ klm/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL