Kazik z Kwartetem Proforma oraz zespół Raz Dwa Trzy wystąpią w drugiej edycji Festiwalu Polskiej Piosenki im. Kazimierza Grześkowiaka „Południca”, który odbędzie się w sobotę i w niedzielę w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie.
Celem inicjatywy jest przypomnienie dorobku Kazimierza Grześkowiaka oraz "zachęcenie twórców i miłośników piosenki satyrycznej, zaangażowanej w piętnowanie przywar i ułomności naszego społeczeństwa do kontynuowania tego nurtu, z zachowaniem walorów artystyczno-filozoficznych jego twórczości” - wskazują organizatorzy.
Dyrektor Muzeum Andrzej Sośnierz przypomniał, że najbardziej znane teksty tworzone przez Grześkowiaka dotyczyły życia wiejskiego, w taki właśnie sposób artysta wyśmiewał wady całego społeczeństwa. Wykonywana przez niego muzyka też czerpała z tradycji ludowych, stąd sceneria skansenu to idealne miejsce na prezentowanie jego twórczości.
„Chcemy tym festiwalem animować na nowo nurt, który zamiera w polskiej twórczości. Polska teraźniejszość zasługuje na to, żeby z niej się troszkę pośmiać” - powiedział Sośnierz.
Impreza poświęcona twórczości Grześkowiaka ma na stałe zagościć w chorzowskim skansenie. Festiwal ma zachęcić autorów, kompozytorów i wykonawców do podjęcia tradycyjnych polskich wątków muzycznych i przeniesienia ich na współczesny grunt. Wykonywane podczas festiwalu utwory ma cechować satyryczne ostrze oraz nawiązanie do współczesnej rzeczywistości.
Podczas dwóch festiwalowych dni poza gwiazdami wystąpią także finaliści konkursu, którzy zmierzą się w kategoriach na najlepszy cover oraz własny utwór muzyczny inspirowany twórczością Grześkowiaka.
Spośród 10 zakwalifikowanych do finału podmiotów artystycznych laureatów wyłoni jury, w skład którego wejdą m.in. muzycy, dziennikarze muzyczni, muzykolodzy oraz filolodzy polscy. Zwycięzcy otrzymają nagrody pieniężne. Festiwalowe koncerty poprowadzą Artur Andrus i Adam Złotorowicz.
Kazimierz Grześkowiak (1941-1999) był jednym z najpopularniejszych twórców i wykonawców utworów satyrycznych i estradowych i kabaretowych w czasach PRL. Debiutował w roku 1967 na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Był jednym ze współzałożycieli Silnej Grupy pod Wezwaniem. W latach 70. często pojawiał się w radiu i telewizji. Do jego najpopularniejszych utworów należą: „Chłop żywemu nie przepuści”, „To je moje” i „Odmieniec”. W życiorysie ma także epizody aktorskie – w 1969 r. wystąpił w filmie „Rzeczpospolita babska” w reżyserii Hieronima Przybyła, gdzie zagrał sapera Ziutka.(PAP)
kon/ agz/