Około tysiąca artystów kultywujących tradycyjne muzykowanie wystąpi na 48. Ogólnopolskim Festiwalu kapel i Śpiewaków Ludowych, który rozpocznie się w czwartek w Kazimierzu nad Wisłą. Festiwal potrwa do niedzieli.
Celem kazimierskiego festiwalu, organizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, jest przegląd, ochrona i popularyzacja tradycji autentycznego repertuaru, instrumentów, strojów oraz sposobu grania i śpiewania.
W tym roku do konkursów zakwalifikowano 114 kapel, zespołów śpiewaczych i wykonawców indywidualnych z całego kraju. Łącznie – wraz z imprezami towarzyszącymi – wystąpi około tysiąca artystów – poinformował kierownik artystyczny festiwalu Andrzej Sar.
„Zainteresowanie naszym festiwalem jest bardzo duże, chętnych do udziału w nim nie brakuje, w niektórych regionach potrzebne są eliminacje. Myślę, że wzrasta świadomość wartości, jaką jest pamięć i tradycja, zaczyna też być doceniane znaczenie twórczości ludowej dla promocji regionów” – dodał Sar.
Festiwal rozpocznie w czwartek po południu seminarium „Festiwal kazimierski wobec tradycji kolbergowskiej” poświęcone postaci badacza polskiego folkloru Oskara Kolberga. Muzycy występować będą od piątku na scenie ustawionej na kazimierskim rynku.
W specjalnym konkursie „Duży – Mały” uczestniczyć będzie 22 mistrzów wraz ze swoimi uczniami. Konkurs ma zachęcać młodzież do nauki tradycyjnego muzykowania. Osobny konkurs przeznaczony jest dla wykonawców reprezentujących tzw. folklor rekonstruowany, czyli poznawany nie bezpośrednio od starszych osób, lecz z zapisów nut i nagrań. Takich wykonawców będzie na festiwalu w tym roku 11.
„Ten konkurs jest organizowany po raz czwarty. Uczestniczą w nim coraz to nowi młodzi ludzie, pasjonaci, często z wielkich miast, zainteresowani dawnymi tradycjami. W tym roku przyjadą wykonawcy m.in. z Gdańska, Łodzi i Poznania” – powiedział Sar.
Konkursowym przesłuchaniom towarzyszyć będą widowiska obrzędowe, spotkania z artystami, zabawy taneczne i warsztaty. Widowisko „Oczepiny” przedstawi zespół „Przystalanki” z Przystałowic Małych na Mazowszu. Otwarta zostanie wystawa „Humorem malowany świat Stanisława Koguciuka”, poświęcona artyście z Pławanic (Lubelskie) malującemu tzw. humory, czyli satyryczne obrazki opatrzone komentarzami. Gwiazdą zabawy ludowej w sobotę wieczorem będzie zespół „Transkapela”.
W targach sztuki ludowej udział zapowiedziało około 90 wystawców z całej Polski zajmujących się rozmaitymi formami rękodzieła. Będą oni prezentowali m.in. zabawki, obrazy na szkle, tkaniny artystyczne, koronki, wyroby kowalskie i garncarskie.
Festiwal zakończy się w niedzielę barwnym korowodem przez miasteczko i koncertem „Lubelszczyzna żegna festiwalowych gości”. (PAP)
kop/ ls/