"Dziecięctwo" to motyw przewodni tegorocznej, czwartej edycji Festiwalu Katowice Kultura Natura, który rozpocznie się w piątek i potrwa do 20 maja; impreza odbędzie się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
"W tym roku główną ideą festiwalu jest dziecięctwo, to jak dzieci patrzą na życie. Dzieci dostrzegają w otaczającym je świecie naturalne powiązania, które dla nas, dorosłych, nie są oczywiste. My również powinniśmy wracać do swojego wieku dziecięcego w dzisiejszych, pełnych napięć czasach, i tam szukać inspiracji. 200-300 lat temu było tak samo – wielcy kompozytorzy również szukali natchnienia w tym okresie życia" – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach dyrektor artystyczny festiwalu Alexander Liebreich.
"Zdecydowaliśmy się na archaiczne słowo +dziecięctwo+, a nie +dzieciństwo+, bo uznaliśmy, że ma szersze znaczenie, opisuje nie tylko okres bycia dzieckiem, ale też to, co z tego okresu zachowujemy na dalsze lata życia. Bardzo się cieszę na ten festiwal, to będzie półtora tygodnia wielkich wrażeń" – powiedziała dyrektor NOSPR i członkini organizującego festiwal stowarzyszenia Katowice Kultura Natura Joanna Wnuk-Nazarowa.
Festiwal będzie prezentować będzie zarówno dzieła symfoniczne, jak i kameralne, repertuar dawny oraz współczesny. W piątek zainauguruje go III Symfonia Gustava Mahlera w wykonaniu NOSPR pod dyrekcją Alexandra Liebreicha, dwóch chórów i solistki Bernardy Fink, a zakończy 20 maja występ Tonhalle-Orchester Zurich pod dyrekcją Lionela Bringuiera prezentującej utwory Honeggera, Brittena i Rimskiego-Korskowa.
Jak co roku, nie zabraknie koncertu jazzowego: 13 maja w sali kameralnej swój repertuar przedstawi Pablo Held Quartet: Pablo Held (fortepian), Kit Downes (organy), Percy Pursglove (trąbka), Sean Carpio (perkusja). Podczas festiwalu wystąpią także soliści, m.in. pianista Leif Ove Andsnes i tenor Ian Bostridge oraz znane europejskie zespoły: RIAS Kammerchor i Quatuor Ebene.
Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Katowice Edyta Sytniewska podkreśliła, że festiwal dobrze wpisuje się w ofertę Katowic jako Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki. "To fantastyczne przedsięwzięcie muzyczne, wizytówka miasta, w którym festiwal się odbywa. Jesteśmy z niego dumni" – powiedziała.
Miasto wsparło organizację festiwalu kwotą 2 mln zł. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
edytor: Paweł Tomczyk
lun/ pat/