Zamiast w prestiżowych salach kinowych w Rzymie, jak w poprzednich latach, w tym roku tylko w internecie trwa od wtorku 8. festiwal polskiego kina we Włoszech CIAK Polska. Zorganizował go Instytut Polski w Wiecznym Mieście. Nazwa festiwalu, CIAK, to włoskie słowo, znaczące klaps filmowy.
Przegląd polskiego kina na stałe wpisał się do kulturalnego kalendarza wydarzeń w stolicy Włoch. W poprzednich latach na projekcje przybywały zawsze tłumy, a o imprezie obszernie informowały największe włoskie gazety. Także w tym roku wyjątkową z powodu pandemii edycję odnotowała prasa, w tym dziennik "Corriere della Sera", który zwrócił uwagę na bogaty program festiwalu trwającego do 16 listopada.
Dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Łukasz Paprotny powiedział PAP, że w tym roku jest szansa na to, że festiwal będzie miał jeszcze więcej widzów niż w poprzednich latach. "Widownia rozszerza się poza Rzym. Filmy można obejrzeć w internecie na całym obszarze Wloch" - dodał.
Na tegoroczną edycję składa się przegląd najciekawszych filmów pokazanych w poprzednich latach, a także nowa sekcja dokumentów pod hasłem "Człowiek i natura".
Pokazy odbywają się na platformie streamingowej Kinoteki w Mediolanie. Każdy film można oglądać przez dobę.
Pierwsza wtorkowa projekcja w ramach festiwalu to film "11 minut" Jerzego Skolimowskiego. W środę można będzie obejrzeć "Ostatnią rodzinę" Jana P. Matuszyńskiego.
Na czwartek zapowiedziano pokaz głośnego, nagrodzonego na festiwalu w Wenecji filmu dokumentalnego "Książę i dybuk" Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego o znanym na świecie Michale Waszyńskim, autorze przedwojennych polskich filmów z Eugeniuszem Bodo, producencie hollywoodzkich obrazów.
W kolejnych dniach zaprezentowane zostaną dokumenty "Gruba Kaśka" w reżyserii Julii Pełki i "Syndrom zimowników" Piotra Jaworskiego, a także "Demon" Marcina Wrony, "Harda" Marcina Polara, "Wiatr. Thriller dokumentalny" Michała Bielawskiego.
Odbędzie się również projekcja "Powidoków" Andrzeja Wajdy, filmów "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej oraz "Róży" Wojciecha Smarzowskiego.
W programie festiwalu są także "Połączeni" Aleksandry Maciejczyk i "Tama" Natalii Koniarz.
Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
sw/ mal/