Inne

26.06.2013 aktualizacja 19.07.2016

Festiwal muzyczny zyska imię prof. Stuligrosza

Organizowany w Długiej Goślinie (Wielkopolskie) Letni Festiwal Muzyczny Musica Sacra Musica Profana będzie nosił imię twórcy Poznańskich Słowików prof. Stefana Stuligrosza. Wydarzenie rozpoczyna się w sobotę. Jak poinformowała w środę PAP w imieniu organizatorów festiwalu dyrektor Ośrodka Kultury w Murowanej Goślinie Arleta Włodarczak, festiwal będzie pierwszym wydarzeniem muzycznym w Polsce noszącym imię zmarłego rok temu twórcy i dyrygenta Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki".

„Pomysł pojawił się w związku przypadającą niedawno rocznicą śmierci artysty, zgodę na nadanie imienia udzieliła rodzina artysty. Prof. Stuligrosz z chórem nie był nigdy na naszym festiwalu, w koncertach festiwalowych brali udział jego wychowankowie” – powiedziała.

Nadanie imienia nastąpi w trakcie sobotniego koncertu inauguracyjnego. W jego trakcie wystąpią Poznańskie Słowiki, zaplanowano też recital Marka Torzewskiego.

Druga część festiwalu odbywa się 3 sierpnia. Podczas koncertu finałowego wystąpią Kiciński Chór Kameralny „Arsis" i zespół Punto Latino a także soliści Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Festiwal Musica Sacra Musica Profana organizowany jest po raz 11. Koncerty odbywają się w scenerii drewnianego kościoła z 1623 roku pw. św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie.

Twórca i dyrygent Poznańskich Słowików zmarł 15 czerwca 2012 r. w wieku 92 lat. W ciągu ponad 70 lat pracy Stefana Stuligrosza, w jego chórze śpiewało ponad 2 tys. wychowanków. Chór pod jego dyrekcją koncertował w Europie, a także w USA, Kanadzie i Japonii. (PAP)

rpo/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL