"Stany chwilowe” - to hasło przewodnie 6. Festiwalu Nowej Sztuki „Labirynt”, który od piątku do niedzieli będzie odbywał się na polsko-niemieckim pograniczu – w Słubicach (Lubuskie) i Frankfurcie nad Odrą.
Jak poinformowała PAP Anna Panek-Kusz z Galerii Okno Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury podczas festiwalu zaplanowano wernisaże, pokazy filmów, wykłady, happeningi i spotkania z artystami. Dodała, że program został tak skonstruowany, by kolejne prezentacje następowały po sobie, umożliwiając wzięcie udziału we wszystkich zaplanowanych wydarzeniach.
„Cechą charakterystyczną Festiwalu jest jego dostępność i przyjazna atmosfera sprzyjająca poruszaniu się po tytułowym labiryncie sztuki współczesnej” - powiedziała Panek-Kusz.
Podczas tej edycji Festiwalu organizatorzy zapraszają do obejrzenia prawie trzydziestu wystaw. Proponują: fotografie, grafikę, malarstwo, rzeźbę, instalacje, collage, performance czy filmy artystyczne. Ponadto przewidziano wykłady, recital oraz promocję książki.
Inauguracja festiwalu odbędzie się w piątek w sali kameralnej Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury. W tym dniu odbędzie się prezentacja pięciu wystaw, będzie można również wysłuchać kilku wykładów, obejrzeć filmy artystyczne i wziąć udział w promocji książki Jerzego Olka "Zobaczyć idealne, czyli bezkresy kresek".
W sobotę we Frankfurcie nad Odrą przygotowano prawie dwadzieścia wystaw grupowych i indywidualnych. Swoje prace zaprezentują m.in. Anna Panek-Kusz w projekcie „Ławeczka” i Grzegorz Sztabiński w drugiej odsłonie pracy pt. „Pismo natury: transcendencja 2”.
„+Ławeczka+ to projekt, który pozwala patrzeć na ludzi bez nachalnej relacji fotograf–fotografowany. W subtelny sposób przemawia, dając impuls do refleksji o przemijaniu, miłości, przyjaźni, samotności, radości” - powiedziała PAP Panek–Kusz. Autorka fotografowała przypadkowe osoby, które siadały na jednej z ławek w Słubicach.
Z kolei Grzegorz Sztabiński zaprosi na swój pokaz do jednego z pustostanów we Frankfurcie nad Odrą. „To przestrzeń szczególna. Miejsce nieokreślone, tranzytowe: zarazem mieszkanie i nie-mieszkanie, okazjonalnie galeria sztuki” - wyjaśnił artysta.
Sobotni dzień Festiwalu po stronie niemieckiej zamkną pokazy filmowe, a po stronie polskiej wieczorny recital Dawida Gębali. W niedzielę organizatorzy proponują wyjazd do Doliny Uradu na trzy kolejne wystawy. Po powrocie do Słubic w Collegium Polonicum odbędą się dwa wernisaże, a po nich tegoroczny festiwal zakończy cykl wykładów.
Program Festiwalu można znaleźć na stronie www.labirynt.slubice.eu
Organizatorami imprezy są Słubicki Miejski Ośrodka Kultury – samorządowa instytucja kultury oraz Stowarzyszenie Słubfurt z Frankfurtu nad Odrą. Przedsięwzięcie dofinansowała Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. (PAP)
mmd/ agz/