Kultura i sztuka po 1989 roku

06.11.2018

Festiwal perkusyjny „Źródła i inspiracje” od środy do soboty

Od środy do soboty wieczory w Akademii Muzycznej w Krakowie poświęcone będą muzyce perkusyjnej. Międzynarodowy festiwal perkusyjny „Źródła i inspiracje” odbędzie się po raz 12., do kalendarza krakowskich imprez wrócił w ubiegłym roku, po kilkuletniej przerwie.

W ramach festiwalu od środy do soboty podczas wieczorów w Akademii Muzycznej w Krakowie rozbrzmiewać będą koncerty perkusyjne, zaplanowano też warsztaty artystyczne pod kierunkiem gości festiwalu.

W środę melomani posłuchają dwóch grup perkusyjnych: krakowskiej Amadrums i niemieckiej grupy perkusyjnej Hochschule fur Musik Nurnberg pod kierownictwem prof. Radosława Szarka. Program koncertu wypełnią utwory kameralne na różne składy instrumentalne – nie tylko perkusyjne. Publiczność usłyszy m.in. rzadko wykonywane utwory Francuza Andre Joliveta i Chińczyka Tana Duna. W repertuarze znajdzie się też m.in. wykonanie utworu „Siderals” Marty Ptaszyńskiej na dwa kwintety perkusyjne, oraz kompozycji Nowozelandczyka Johna Psathasa i Hiszpana Andresa Valero Castellsa.

Podczas kolejnych koncertów na scenie Akademii Muzycznej zagra m.in. Ernesto Simpson, kubański perkusista na stałe mieszkający w Londynie. Do Krakowa przyjadą także Amir Bresler i Liquid Saloon z Tel Awiwu. „To młodzi, utalentowani muzycy grający bardzo nowoczesny, taneczny elektro-jazz z elementami muzyki klubowej” – powiedział dyrektor festiwalu Jan Pilch. Na krakowskiej imprezie gościć będą także Vladislav Nadishana z Syberii i Panu Savolainen z Helsinek 

Ostatni wieczór festiwalu to prezentacja młodych polskich perkusistów. Organizatorzy zapraszają na koncert studentów klas perkusji polskich uczelni muzycznych. Gościem specjalnym wieczoru będzie Dalbergia Duo, duet dwóch absolwentek klas perkusji Akademii Muzycznych z Łodzi i Krakowa. 

„Zapraszam wszystkich, nie tylko perkusistów, miłośników muzyki perkusyjnej. Jestem przekonany, że wśród tej różnorodności każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie” – zachęca dyrektor festiwalu. (PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL