Najlepsi reportażyści i podróżnicy będą gośćmi Festiwalu „Kontynenty”, który odbędzie się w wybudowanym niedawno w Lublinie Centrum Spotkania Kultur. Wydarzenie zaplanowano na czerwiec 2016 r., poprzedzi go w styczniu wystawa fotografii.
Festiwal Podróży i Reportażu „Kontynenty” ma zachęcić publiczność do aktywnego poznawania świata, poszukiwania inspiracji w różnych, nieraz odmiennych kulturach, poznawanych w czasie podróży.
"Chodzi o to, żeby w tym podróżowaniu i poznawaniu świata, była nasza inicjatywa, refleksja, działanie wykraczające poza leżenie na leżaku. Żebyśmy chcieli wyjść do drugiego człowieka, spotkać się z nim, spróbować go poznać i zrozumieć. To ułatwi nam wspólne egzystowanie w zglobalizowanym świecie” - powiedział Paweł Hadrian z Centrum Spotkania Kultur.
Jego zdaniem w aktywnym poznawaniu świata przeszkadzają głównie stereotypy, powielane często w mediach, dotyczące różnych krajów i kultur. „Ci turystyczni narratorzy kodują nas w sposób bardzo europocentryczny. Widzimy bardzo wąski wyrywek rzeczywistości i do tego interpretujemy go wyłącznie przez nasz pryzmat, tu i teraz. Dobrze jest czasem spróbować, jak mówią Anglicy, wejść w czyjeś buty. Będziemy zachęcać, żeby właśnie wejść buty tego drugiego, innego” – dodał Hadrian.
W „Kontynentach” mają wziąć udział najciekawsi polscy podróżnicy i reportażyści m.in. animator kultury i podróżnik Max Cegielski, podróżnik, lekarz, maratonista Mateusz Janiszewski, orientalista, kulturoznawca, podróżnik Paweł Cywiński.
Trwają rozmowy dotyczące udziału w festiwalu reportażystów i podróżników z innych krajów. Zaproszeni mają być m.in. pisarz, filmowiec i podróżnik, znany z publikacji dotyczących Ameryki Południowej Hugh Thomson, dziennikarka i podróżniczka, autorka „Księgarza z Kabulu" Asne Seierstad.
W programie festiwalu znajdą się wystawy, warsztaty literackie i fotograficzne, a także dyskusje i spotkania z autorami różnych reportaży literackich, filmowych, fotograficznych. Planowane są też projekcje filmowe, koncerty i happeningi.
Festiwal poprzedzać będzie wystawa fotografii pt. „Spotkania Kultur“, która zostanie otwarta 9 stycznia 2016 r. w Centrum Spotkania Kultur.
Zdaniem dyrektora Centrum Piotra Franaszka festiwal podróży wpisuje się w ideę działalności placówki jako miejsca, gdzie mają spotykać się właśnie różne kultury i zjawiska. „W podróży spotykamy się z drugim człowiekiem, poznajemy jego kulturę, szukamy tożsamości. Jako Centrum Spotkania Kultur musimy po tym obszarze się poruszać i chcemy zabrać naszych odbiorców w taką artystyczną odyseję w poszukiwaniu wzorów kultury” – powiedział Franaszek.
Festiwalu Podróży i Reportażu „Kontynenty” to kolejna zapowiedź działalności Centrum Spotkania Kultur, które ma ruszyć w połowie 2016 r. (budowa się już zakończyła, obecnie trwają prace wykończeniowe). Wcześniej zapowiedziano już Festiwal Scenografii i Kostiumów, którego dyrektorem artystycznym jest Leszek Mądzik. Festiwal ten ma się odbyć w kwietniu 2017 r.
Centrum Spotkania Kultur to największa inwestycja w infrastrukturę kultury w Lubelskiem - jej łączny koszt wynosi prawie 172 mln zł, z czego 129 mln zł ma pochodzić z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.
Powstało w miejscu nieukończonego od ponad 40 lat gmachu teatru, w którym miały być trzy sale z łączną liczbą miejsc dla 2,3 tys. widzów. Zaplanowana z rozmachem inwestycja utknęła już w latach 70. ub. wieku. Oddano do użytku tylko część budynku, w której mieści się Filharmonia Lubelska i Teatr Muzyczny. Niedokończona część gmachu, ogrodzona drewnianym płotem, przez wiele lat niszczała. Lublinianie nazywali obiekt „teatrem w budowie”.
W 2012 r. rozpoczęła się tu budowa Centrum Spotkania Kultur, które ma być ośrodkiem nawiązującym do tradycji współistnienia różnych kultur w Lublinie i na Lubelszczyźnie. Powierzchnia nowego gmachu wynosi blisko 30 tys. mkw. Jest w nim m.in. nowoczesna, wielofunkcyjna sala widowiskowa na tysiąc miejsc oraz sala kameralna na 200 miejsc i kinowa na 64 miejsca. Na dachu mają być ogrody i kino letnie. Na elewacji budynku będzie zamontowany ekran multimedialny, na którym wyświetlane będą m.in. relacje ze spektakli czy transmitowane na żywo wydarzenia kulturalne. (PAP)
ren/ agz/