Występy cyrkowe, warsztaty artystyczne, gry i zabawy miejskie oraz prezentacje słuchowisk i reportaży radiowych składają się na program festiwalu „Śladami Singera”, który od soboty odbywać się będą kolejno w siedmiu miejscowościach w woj. lubelskim.
Festiwal, organizowany po raz czwarty przez lubelski Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN, nawiązuje do twórczości pisarza Izaaca Bashevisa Singera. Artyści, animatorzy kultury i wolontariusze odwiedzą miejscowości opisywane przez Singera, będą tam występować, przypominać twórczość żydowskiego noblisty, a jednocześnie zachęcać do poznawania historii tych miejsc.
W projekcie uczestniczy 35 osób z Armenii, Niemiec, Izraela, Czech, Chorwacji, Burkina Faso, Rumunii i Polski. Festiwal ma wymiar artystyczny, ale też edukacyjny. „Będą występy, a także rozmaite działania mające na celu przypominanie o dawnej wielokulturowej tradycji” – powiedziała PAP koordynatorka projektu Anna Nowak z Teatru NN.
W projekcie uczestniczy 35 osób z Armenii, Niemiec, Izraela, Czech, Chorwacji, Burkina Faso, Rumunii i Polski. Festiwal ma wymiar artystyczny, ale też edukacyjny. „To będzie taka międzynarodowa grupa, bo kiedyś w tym regionie mieszkali ludzie różnych narodowości. Będą występy, a także rozmaite działania mające na celu przypominanie o dawnej wielokulturowej tradycji” – powiedziała PAP koordynatorka projektu Anna Nowak z Teatru NN.
Festiwal przez sobotę i niedzielę będzie w Biłgoraju, potem dwudniowe występy zaplanowano kolejno w Józefowie, Krasnobrodzie, Bychawie, Kraśniku, Szczebrzeszynie i Tyszowcach, zaś podsumowanie 26 lipca w Lublinie.
Artyści prezentować będą elementy sztuki cyrkowej, takie jak chodzenie po linie, żonglerkę, akrobatykę, klownadę, widowiska ogniowe. Będą urządzać parady z mieszkańcami, prowadzić warsztaty m.in. muzyczne, teatralne, plastyczne, pantomimy oraz zabawy językowe przybliżające jidysz i hebrajski. Miejscowa młodzież przedstawi happeningi przygotowane na podstawie opowiadań Singera.
Z dziećmi i młodzieżą budowane będą makiety przypominające wygląd dawnych żydowskich miasteczek, natomiast starsi mieszkańcy będą zapraszani, aby pokazywali stare fotografie i opowiadali historie ze swojego życia, które będą rejestrowane. Zaplanowano potańcówki z nauką tańców różnych kultur. W Radiowym Autobusie Festiwalowym odtwarzane będą słuchowiska i reportaże z archiwum Radia Lublin dotyczące historii regionu.
Zaplanowano gry miejskie, których uczestnicy będą zwiedzać miasto i okolice śladami postaci i wydarzeń z twórczości Singera.
Isaac Bashevis Singer - pisarz żydowski - urodził się 14 lipca 1904 r. Leoncinie koło Nowego Dworu Mazowieckiego. Był synem chasydzkiego rabina. Wychowywał się w Warszawie i w Biłgoraju, gdzie mieszkał przez cztery lata. Biłgoraj i jego okolice zajmują wiele miejsca w utworach Singera, w których barwnie opisał społeczności żydowskie tamtego okresu. W 1935 r. wyemigrował do USA.
Pisał w języku jidysz. Jego najpopularniejsze utwory to m.in "Szatan w Goraju", "Sztukmistrz z Lublina", "Niewolnik", "Szosza", "Wrogowie". W 1978 r. Singer otrzymał literacką nagrodę Nobla. Zmarł w 1991 r. w Miami. (PAP)
kop/ dym/