Wykłady, spacery miejskie, pokazy filmów i wystawy, które mają pokazać stolicę widzianą oczami twórców, odbędą się podczas 6. festiwalu projektowania miasta "Warszawa w budowie-miasto artystów". Festiwal rozpocznie się 11 października i potrwa do 9 listopada.
"Bardzo wiele pomysłów na miasto, szeroko dyskutowanych przy okazji kampanii wyborczych, jest zaczerpnięte z działań artystycznych, które wydarzyły w Warszawie w ciągu ostatnich lat, ale sięgają także okresu PRL-u. Pokazujemy historię życia artystycznego w Warszawie" - powiedział na środowej konferencji prasowej w Warszawie Marcel Andino Velez, wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, które organizuje festiwal.
Jak ocenił, tytuł wystawy "mówi o współczesnym zjawisku - o tym, że każdy jest artystą". "Każdy robi zdjęcia, filmuje, pisze, tworzy. Ale też każdy ma dziś prawo stworzyć samego siebie i swój indywidualny styl życia, niezależnie od całego przemysłu, sugerującego nam jak się ubierać, jeść i co czytać. W tych wyborach inspiracją są często artyści - ich styl życia jawi się jako ekscentryczny, zachęcający, niekonwencjonalny. We współczesnej Warszawie nasze style życia się zróżnicowały, mamy więcej możliwości wyboru niż 20 lat temu. Sugerujemy, że warto inspirować się artystami, których ważną cechą jest odwaga i wprowadzanie pewnych kontrowersyjnych tematów" - podkreślił.
"Bardzo wiele pomysłów na miasto, szeroko dyskutowanych przy okazji kampanii wyborczych, jest zaczerpnięte z działań artystycznych, które wydarzyły w Warszawie w ciągu ostatnich lat, ale sięgają także okresu PRL-u. Pokazujemy historię życia artystycznego w Warszawie" - powiedział na środowej konferencji prasowej w Warszawie Marcel Andino Velez, wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, które organizuje festiwal.
"Interesują nas warunki pracy artystów. Materialne - posiadanie pracowni i to jaki wpływ na dzieło ma przestrzeń w jakiej artysta żyje i pracuje - ale także ekonomiczne. Dziś artyści prowadzą dyskusję nad włączeniem ich w powszechny system ubezpieczeń społecznych. Osoby, które przez wiele lat tworzyły kulturę, nie mogą z powodów ekonomicznych przejść na emeryturę" - dodała kuratorka Klara Czerniewska.
Festiwal zainauguruje Bal Gałganiarzy, który odbędzie się 11 października na terenie nowego gmachu Akademii Sztuk Pięknych. Impreza ma nawiązywać do tradycji balów przebierańców, z których warszawskie ASP słynęło w latach międzywojennych i latach 50.
Następne dni zdominowane będą przez wystawy - "Archiwa najtlajfu" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, "Codziennie obecny" w Instytucie Awangardy, "Samoorganizacja" w galerii na ulicy Inżynierskiej, "Twoje miasto to pole walki" w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich i "Wypadki przy pracy" w galerii przy ulicy Krasińskiego.
W Instytucie Awangardy, mieszczącym się w dawnej pracowni Henryka Stażewskiego, odbędzie się wystawa prac artysty. Na wystawę składają się fotografie przedstawiające Stażewskiego - jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiego ruchu konstruktywizmu i malarza awangardowego - w otoczeniu przyjaciół i bliskich, a także jego obrazy i rękopisy.
"Stażewski chciał być legendą miasta, kształtować je wokół siebie. Epicentrum jego +bycia w mieście+ była jego pracownia. Chcemy przypomnieć publiczności tę postać. Brak legend artystycznych z niedalekiej przeszłości utrudnia warszawiakom zrozumienie, jak ważna jest sztuka w ich mieście" - tłumaczył Andino-Velez.
Jednym z głównych tematów festiwalu jest kwestia edukacji artystyczno-miejskiej. "Będziemy oprowadzać po Warszawie śladami artystów - odbędą się spacery nocne po zakamarkach miasta, odwiedzimy także miejsca na ogół niedostępne, m.in. pracownie artystów" - zapowiadała Czerniewska.
Szczegóły programu dostępne są na stronie internetowej wwb6.artmuseum.pl
Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2009 r. w ramach starań miasta o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Charakter festiwalu ewoluował od prezentacji współczesnego projektowania w perspektywie wzornictwa, grafiki i architektury do projektu edukacyjnego, koncentrującego się na projektowaniu w kontekście problemów nowoczesnego miasta. Organizatorem festiwalu jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie; od 2013 r. partnerem w organizacji jest Muzeum Warszawy. (PAP)
pj/ agz/