I Koncert fortepianowy Piotra Czajkowskiego zabrzmi podczas inauguracji 74. sezonu artystycznego w Filharmonii Krakowskiej. Zagra pianista Nikolai Demidenko - juror międzynarodowych konkursów pianistycznych i znakomity interpretator dzieł rosyjskich kompozytorów.
Filharmonia uczci w ten sposób 125. rocznicę śmierci Piotra Czajkowskiego.
Podczas koncertów piątkowego i sobotniego Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi dyrektor artystyczny tej instytucji Charles Olivieri-Munroe. Koncerty będzie otwierać "Polonia" Andrzeja Panufnika, a zakończy oratorium symfoniczne "Prorok Izajasz" Aleksandra Tansmana - dzieło na tyle rzadkie, że partytura nie została wydana drukiem, więc muzycy będą je wykonywać z wersji napisanej ręcznie.
"To będzie sezon pełen kolorów i barw" - mówił podczas środowej prezentacji planów na rozpoczynający się sezon Charles Olivieri-Munroe. "Utwór Aleksandra Tansmana jest nieco eksperymentalny, rzadko prezentowany. Dla mnie to jest odkrywanie totalnie nowego muzycznego języka. To jeden z tych polskich kompozytorów, których twórczość była prawdziwie międzynarodowa" - podkreślił.
Jak powiedział dyrektor naczelny Filharmonii Krakowskiej Bogdan Tosza, sezon jest szczególny z wielu powodów m.in. ze względu na rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. "My inaugurujemy program +100 na 100. Muzyczne dekady wolności+, który rozpłynie się potem po całej Polsce i po całym świecie, aż po Tokio. W Krakowie zabrzmią: +Koncert fortepianowy a-moll+ Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu Kevina Kennera i +Stabat Mater+ Karola Szymanowskiego - dla wielu najpiękniejszy utwór tego kompozytora" – mówił Tosza. Dodał, że koncert będzie transmitowany przez TVP i Polskie Radio. "Ten koncert rozpocznie się utworem +Fanfara+ skomponowanym specjalnie na rocznicę odzyskania niepodległości przez Krzysztofa Pendereckiego. Będzie on rozpoczynał wszystkie koncerty tego cyklu" - dodał Tosza.
Program "100 na 100. Muzyczne dekady wolności" został przygotowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Zakłada on wykonanie 100 najważniejszych utworów polskich kompozytorów m.in. Szymanowskiego, Lutosławskiego, Góreckiego, Pendereckiego, Bacewicz, Zubel i Mykietyna. Kulminacją przedsięwzięcia będą koncerty 11 listopada w 11 najważniejszych instytucjach muzycznych w Polsce i 11 prestiżowych salach na świecie. Muzyka polska XX i XXI wieku zabrzmi m.in. Katowicach, Szczecinie, Białymstoku, w Nowym Jorku, Chicago, Paryżu i Tokio.
Ten rok będzie miał w Filharmonii Krakowskiej także inne akcenty rocznicowe. Zaplanowano koncerty m.in. z okazji 200. setnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, 150. urodzin francuskiego symfonika Alberta Roussela, 85. urodzin Krzysztofa Pendereckiego, 80. urodziny dyrygenta Rolanda Badera, 40. rocznicy śmierci włoskiego kompozytora muzyki filmowej Nino Roty.
W Krakowie muzyków i chór poprowadzą w tym sezonie wybitni dyrygenci: Gabriel Chmura, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, Tadeusz Strugała, Antoni Wit, ale będą też reprezentanci młodszego pokolenia m.in.: Stefanos Tsialis, Gabriel Felzt, JoAnn Falletta.
W nadchodzącym sezonie w Filharmonii Krakowskiej wystąpią m.in. laureat II nagrody Konkursu Chopinowskiego w 2015 r. Charles Richard-Hamelin, zwycięzca tego konkursu w 2005 r. Rafał Blechacz, który wystąpi wraz z Bomsori Kim, południowokoreańską skrzypaczką, która swoim talentem hipnotyzowała publiczność i jurorów Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Wieniawskiego w Poznaniu w 2016 r.
W nowym sezonie odbędzie się również Festiwal "Szymanowski/Polska/Świat". "To będzie festiwal skoncentrowany nie tylko na Szymanowskim, ale także na jego recepcji w Europie i świecie, na jego wpływie na współczesnych kompozytorów. Pierwszy temat to +Szymanowski i Praga+. Zapraszamy na ten festiwal w ostatnim tygodniu marca” - zapowiedział Charles Olivieri-Munroe.
Dla Filharmonii Krakowskiej rozpoczynający się sezon będzie też kolejnym rokiem remontu konserwatorskiego. Jego efektem ma być wyciszenie głównej sali koncertowej, przebudowa estrady i widowni, remont garderób dla orkiestry chóru, solistów. Całkowity koszt planowanych prac to niespełna 24,5 mln zł, z czego blisko 14,7 mln zł to dofinansowanie z funduszy europejskich.
"Jestem pewny, że ta inwestycja poprawi warunki akustyczne poprzez modernizację sali i widowni. Postaramy się zabezpieczyć i utrwalić substancję zabytkową oraz wyremontować zaplecze socjalno-techniczne. Obiekt ma zyskać prawie 1,2 tys. m kw. dodatkowej powierzchni" – mówił w środę członek zarządu województwa małopolskiego Grzegorz Lipiec. "Liczymy, że prace nie będą zbyt uciążliwe zarówno dla melomanów, jak i osób tu pracujących. Ich kumulacja nastąpi w przyszłym roku tuż przed jubileuszowym 75. sezonem" – zapowiedział.
Jak podał wykonawca, główna część remontu, czyli przebudowa widowni, montaż i uruchomienie klimatyzacji oraz zakończenie montażu aparatury akustycznej nastąpi między czerwcem a wrześniem 2019. Prace mają się zakończyć na przełomie października i listopada przyszłego roku. "Wszystkie zaplanowane koncerty odbędą się w naszej sali bez zakłóceń, istnieją tylko obawy o piątkowe programy edukacyjne" – mówił dyrektor Tosza.
Otwarcie Centrum Muzyki w Krakowie jest planowane dopiero w 2024 r. Jak poinformował wiceprzewodniczący sejmiku woj. małopolskiego Kazimierz Barczyk, wyniki międzynarodowego konkursu na projekt architektoniczny tego obiektu, w finale którego znalazło się 16 zespołów architektonicznych, mają być ogłoszone 3 grudnia. "Myślę, że będziemy mieli w czym wybierać. Mamy nadzieję, że Centrum Muzyki, które powstanie będzie ikoną Krakowa" – mówił Barczyk.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ pat/