Dwa koncerty symfoniczne w Filharmonii Narodowej w Warszawie poprowadzi w piątek i w sobotę dyrygent Tadeusz Strugała. Koncerty zorganizowano z okazji 80. urodzin muzyka.
W programie znalazły się kompozycje: "Uwertura-fantazja Romeo i Julia" Piotra Czajkowskiego, Koncert skrzypcowy e-moll op. 64 Felixa Mendelssohna, IV Symfonia c-moll "Tragiczna" D 417 Franza Schuberta i Adagietto z V Symfonii Gustava Mahlera. Gościem sobotniego koncertu ma być minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.
Strugała jest związany ze stołeczną Filharmonią Narodową, pełniąc funkcję zastępcy dyrektora artystycznego i jej stałego dyrygenta. Podczas marcowych „urodzinowych” koncertów, obok Strugały wystąpi izraelski skrzypek Vadim Gluzman, który w 2011 r. zagrał dla warszawskiej widowni, wykonując „II Koncert skrzypcowy” Siergieja Prokofiewa.
Tadeusz Strugała (ur. 1935 r. w Katowicach) jest absolwentem Wydziału Teorii, Kompozycji i Dyrygentury we wrocławskiej Akademii Muzycznej. Studia kontynuował na uczelniach w Weimarze i Wenecji. Współpracował m.in. z Filharmonią Krakowską, był także szefem Filharmonii Wrocławskiej, katowickiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i dyrektorem Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie.
Został uhonorowany m.in. statuetką Orfeusza za wykonanie utworu „Liturgia Sacra” Zygmunta Mycielskiego podczas festiwalu Warszawska Jesień w 1986 r. Jest także laureatem nagrody Związku Kompozytorów Polskich (1991) za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wykonawstwa polskiej muzyki współczesnej.
Za swoją pracę otrzymał liczne nagrody i odznaczenia m.in. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski w 2001 r. i złoty medal Gloria Artis w 2006 r. W 2011 r. otrzymał Diamentową Batutę za „wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury muzycznej, w uznaniu działalności dyrygenckiej o szczególnym znaczeniu dla polskiego życia muzycznego”.
Wystąpił w epizodycznej roli w filmie Romana Polańskiego „Pianista” (2002). (PAP)
pj/ agz/