Kultura i sztuka w okresie międzywojennym

07.11.2017 aktualizacja 09.11.2017

"Film o Leśmianie" - poetycka opowieść o najoryginalniejszym poecie międzywojnia

Prace nad  "Filmem o Leśmianie" . Fot. Tadeusz Sosnowski Źródło: Stowarzyszenie Towarzystwa Leśmianowskiego Prace nad "Filmem o Leśmianie" . Fot. Tadeusz Sosnowski Źródło: Stowarzyszenie Towarzystwa Leśmianowskiego

W Zamościu, pod roboczym tytułem, powstaje "Film o Leśmianie". Jak twierdzą twórcy, filmu, będzie to poetycki dokument o wartości artystycznej i edukacyjnej. W filmie zostaną również zaprezentowane wiersze poety oraz fragmenty listów, wywiadów, szkiców literackich.

Fakt, że film powstaje w Zamościu nie jest przypadkowy - w latach 1922-1935 Bolesław Leśmian mieszkał tam z rodziną i pracował jako notariusz.

„Pomysł na realizację takiego filmu zrodził się na początku tego roku. Rada Miasta Zamość i Władze Miasta ogłosiły ten rok Rokiem Leśmianowskim. Inspiracją byli również organizatorzy Festiwalu +Stolica Języka Polskiego+ w pobliskim Szczebrzeszynie k/Zamościa, ponieważ na literackiego patrona w poprzednim roku wybrali Bolesława Leśmiana” – powiedziała PAP Gabriela Korkosz, koordynator projektu.

Twórcom filmu udało się dotrzeć do nieprezentowanych do tej pory materiałów autorstwa Leśmiana. „To będzie film, który zainteresuje wszystkich tych, którzy lubią poezję, a także zainteresowanych biografiami” – powiedziała PAP Natasza Ziółkowska – Kurczuk, reżyser filmu.

„Film ma pokazać Leśmiana w kontekście międzywojnia, w latach 20. zawistnie przemilczanego przez wiodące wówczas czasopisma literacko-artystyczne. Artysty mieszkającego w prowincjonalnym Zamościu, ale obracającego się w wąskim kręgu entuzjastów tworzących renesans kulturalny i intelektualny miasta po odzyskaniu niepodległości. Jego pobyt w Zamościu jest stałą inspiracją dla artystów i obecnych wydarzeń kulturalnych” – podkreślają twórcy.

W filmie wystąpią między innymi Adam W. Kulik, Dariusz Pachocki, Jerzy Tyburski, Adam Gąsianowski, Jakub Żygawski, Henryk Szkutnik, Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego. Wystąpią również mistrzowskie pary taneczne ze Szkoła Tańca M. & J. Myka. W filmie zagra również roztoczańska "ŁĄKA".

Film kręcono w gmachu Akademii Zamojskiej, Archiwum Państwowym w Zamościu, Sądzie Okręgowym, Muzeum Zamojskim, Zamojskim Ogrodzie Zoologicznym, w „Szkole Życia”, kawiarni Galicya-Cafe, w Domu Centralnym w mieszkaniu Bolesława Leśmiana, w Izbie pamięci Leśmiana w Iłży, Domu Sunderlandów i w „malinowym chruśniaku”.

Więcej informacji na temat projektu

Źródło: Stowarzyszenie Towarzystwa Leśmianowskiego

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL