W sobotę w Kaliszu (Wielkopolskie) odbyła się gala finałowa XIV Międzynarodowego Konkursu Artystycznego im. Włodzimierza Pietrzaka, w którym wzięło udział ponad tysiąc osób z całego świata. Jedna z wyróżnionych prac powstała w schronie w Ukrainie.
Celem konkursu jest inspirowanie dzieci i młodzieży twórczością Włodzimierza Pietrzaka - poety, krytyka literackiego i żołnierza Powstania Warszawskiego.
"Naszym zamiarem jest także pokazanie, że sztuka może inspirować dzieci i młodzież do samorozwoju" - powiedział Maciej Konieczny z Fundacji Pro Arte Christiana, organizator konkursu.
Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 23 lat. Zmagania zostały podzielone na trzy kategorie: plastyczną, fotograficzną i recytatorską (recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka).
W tym roku udział wzięło ponad tysiąc uczestników z całego świata. Gala finałowa połączona z otwarciem wystawy pokonkursowej odbyła się w sobotę w Kaliszu.
Do udziału w kategorii plastycznej konkursu nadesłano 851 prac od uczestników z Polski, Belgi, Bułgarii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy.
Pierwszą nagrodę w kategorii 3-6 lat otrzymała Nadia Dudek z Tuszymy za pracę w kategorii "Polskie zwyczaje i obrzędy udowe", w kategorii 7-13 lat otrzymała Julia Pocica ze Smarżowej za pracę "Szczęśliwy, kto sobie patrona Józefa ma za opiekuna", w kategorii 14-17 lat – Eliza Borowska z Białegostoku za pracę "Kapliczki maryjne", zaś w kategorii 18-23 lat przyznano wyłącznie wyróżnienie.
Maciej Konieczny poinformował, że jedna z konkursowych prac powstała na Ukrainie. Rysunek przedstawiający Włodzimierza Pietrzaka na tle walczących żołnierzy powstał w schronie. Autorem jest Mariana Iwczenko z Kijowa, która otrzymała wyróżnienie w kategorii 14-17 lat.
W konkursie fotograficznym, po obejrzeniu 180 prac fotografii nadesłanych z Polski, Litwy i Ukrainy, jury przyznało I nagrody: ex aequo Irynie Prodan z Krakowa za pracę "Sport" i Liwii Pawłowskiej z Wągrowca za zdjęcie w kategorii "Makro i mikro świat" (w grupie 10–13 lat), Aleksandrze Kalei za serię zdjęć "Makro i mikro świat" (w grupie 14–17 lat).
Do części recytatorskiej konkursu zgłosiło się w tym roku 29 uczestników - pierwsze nagrody otrzymali Sebastian Płociennik z Klucza (kategoria 10-13 lat) i Nela Stokłosa z Krakowa (kategoria 14-17 lat).
Laureaci wszystkich nagród i wyróżnień otrzymali nagrody: tablety, monety kolekcjonerskie, książki i pobyty weekendowe w ciekawych zakątkach Polski.
W trzynastu poprzednich konkursach wzięło udział ponad 15 tys. uczestników m.in. z Australii, Chin, Kazachstanu, Libanu, Norwegii, Republiki Południowej Afryki i Stanów Zjednoczonych.
Tegoroczny konkurs odbywa się pod patronatem marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Patronem medialnym jest Polska Agencja Prasowa.
Polski poeta, prozaik i krytyk literacki Włodzimierz Pietrzak ps. Balk, Andrzej Ados, Juliusz Wolden urodził się 7 lipca 1913 r. w Warszawie. W 1931 r. ukończył Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu. W latach 1931-35 studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie działał w uniwersyteckim Kole Polonistów. Należał do Klubu Artystycznego "S". Publikował w kilku pismach literackich. Od 1937 r. działał w organizacji Związek Młodej Polski. Był zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika "Młoda Polska". Podczas okupacji niemieckiej Pietrzak działał w podziemnym życiu kulturalnym. Związany z Konfederacją Narodu, był redaktorem pisma "Nowa Polska" oraz uczestniczył w tworzeniu miesięcznika "Sztuka i Naród".
Pietrzak był uczestnikiem Powstania Warszawskiego, poległ 22 sierpnia 1944 roku. Został odznaczony Krzyżem Walecznych, a jego ciało pochowano na Wojskowych Powązkach w Warszawie.(PAP)
Autorka: Ewa Bąkowska
bak/ pat/