Gdański pisarz, eseista i historyk literatury Stefan Chwin ukończył w tym roku 70 lat. W piątek w Dworze Artusa w Gdańsku odbędzie się gala jubileuszowa dla uczczenia urodzin twórcy.
Podczas gali laudację na cześć jubilata, autorstwa prof. Andrzeja Zawady, odczyta aktor Teatru Wybrzeże Jarosław Tyrański.
"Ponadto zaprezentowana zostanie powieść +Hanemann+ w nowym wydaniu, przygotowana przez Fundację Gdańska. Wyjątkową szansą, by dowiedzieć się więcej o autorze, będzie panel dyskusyjny +Pytania, których Stefan Chwin jeszcze nie usłyszał+. Grupa dziennikarzy, w formie krótkich wywiadów, będzie miała okazję odkryć nieznane dotąd fakty z życia, działalności naukowej jak i literackiej jubilata. Sam autor poprowadzi także wykład ilustrowany slajdami pt. +O Pięknie+" - poinformowała Anna Iwanowska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Stefan Chwin - prozaik, eseista, historyk, krytyk literatury i grafik - urodził się 11 kwietnia 1949 roku w Gdańsku. Pochodzi z rodziny przybyłej do Gdańska z Wilna. Dzieciństwo i młodość spędził w Oliwie.
W 1968 r. ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie. Jest absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Po studiach rozpoczął pracę akademicką i naukową na tej uczelni. Za pracę doktorancką, pisaną pod kierunkiem prof. Marii Janion, otrzymał nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. Habilitował się w 1994 roku. Cztery lata później objął stanowisko profesora nadzwyczajnego na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. W 2013 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych oraz stanowiska profesora zwyczajnego.
W latach 1997–2003 członek jury Nagrody Literackiej Nike; od 2007 r. członek Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.
Chwin ma w swoim dorobku takie powieści jak: "Krótka historia pewnego żartu. Sceny z Europy Środkowowschodniej" (1991), "Hanemann" (1995), "Esther" (1999), "Złoty pelikan" (2003), "Żona prezydenta" (2005), "Dolina Radości" (2006), "Panna Ferbelin" (2011) i "Srebrzysko" (2016).
Powieść "Hanemann" doczekała się adaptacji teatralnej w 2002 r. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, w reżyserii Izabelli Cywińskiej.
Chwin jest też autorem licznych opowiadań, utworów eseistycznych oraz książek literaturoznawczych.
Jego artykuły, powieści, opowiadania i eseje były publikowane w kilkunastu krajach m.in. Niemczech, Anglii, Włoszech, Danii, Francji, Szwecji, na Ukrainie, Litwie, Węgrzech, w Rumunii, Słowacji, Hiszpanii, Japonii, Szwajcarii, Rosji i USA.
Autor jest laureatem licznych nagród, w tym nagrody Splendor Gedanensis. W 2018 roku otrzymał nagrodę „Wiatr od morza” za całokształt pracy literackiej.
W trakcie piątkowej uroczystości Stefan Chwin otrzyma również Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.
W sobotę podobne wyróżnienia otrzyma sześcioro pedagogów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz jej absolwent, polski trębacz i kompozytor jazzowy – Emil Miszk. Nagrodzeni zostaną: prof. Ryszard Minkiewicz, prof. Andrzej Nanowski, dr hab. Małgorzata Kuchtyk, prof. Krzysztof Olczak, mgr Marek Wasilewski oraz mgr Emilia Grażyńska-Stefanowicz. Nagrody zostaną wręczone podczas koncertu muzyki filmowej w Akademii Muzycznej w Gdańsku.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ itm/