Kultura i sztuka po 1989 roku

09.08.2018

Gdańsk: „Damy i Huzary albo Play Fredro” wystawi Teatr Wybrzeże - premiera w sobotę

Adam Orzechowski. Fot. PAP/A. Warżawa Adam Orzechowski. Fot. PAP/A. Warżawa

Sztukę „Damy i Huzary albo Play Fredro” wystawi Teatr Wybrzeże w Gdańsku. Reżyser Adam Orzechowski zapowiada, że spektakl oparty na utworze Aleksandra Fredry będzie miał formę teatralnego pastiszu. Premiera w sobotę na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim.

W czwartek na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże odbyła się próba medialna spektaklu.

"W dobrych tekstach, arcydziełach, które zostały napisane 100-200 lat temu, zawsze próbujemy odnaleźć nowe znaczenie dla współczesnych. Taki jest sens czytania klasyki, a Fredro jest w sumie autorem lekceważonym, zapuszczonym, niedocenionym. Wszystko niby zostało już na jego temat powiedziane i rozdział fredrowski wydaje się zamknięty" - powiedział dziennikarzom Orzechowski.

Wyjaśnił, że podstawą przedstawienia będzie komedia "Damy i Huzary". "Utwór ten będzie prawie w całości, ale korzystamy też z innych tekstów fredrowskich, tych bardzo znanych jak +Zemsta+, +Mąż i żona+ i +Śluby panieńskie+, trochę je trawestując, ale też utworów nieprzystających do wielkiego mistrza jak +Sztuka obłapiania+ czy +Piczomira+. Dodajemy też więc trochę pikanterii" - dodał.

"Rzecz dzieje się współcześnie. Trzymamy się wiernie frazy Fredry, nie widzę powodu, żebyśmy go na nowo przepisywali. Gdyby dziś Fredro napisał taką sztukę, to nazywałyby się prawdopodobnie +Wojna płci+, albo do nazwania tego rozdziału między kobietami i mężczyznami użyty zostałby inny wojenny termin" - ocenił reżyser.

W spektaklu "Damy i Huzary albo Play Fredro" wystąpią: Robert Ninkiewicz (Major), Michał Jaros (Stary Huzar), Marek Tynda (Rotmistrz), Marcin Miodek (Porucznik), Jarosław Tyrański (Kapelan), Piotr Łukawski (Rembo), Monika Chomicka (Pani Orgonowa), Marzena Nieczuja-Urbańska (Pani Dyndalska), Magdalena Boć (Panna Aniela), Agata Woźnicka (Zofia), Justyna Bartoszewicz (Józia).

Dramaturgiem jest Michał Kurkowski. Za scenografię, kostiumy, światło odpowiada Magdalena Gajewska, a autorem muzyki jest Marcin Nenko.

Adam Orzechowski jest absolwentem Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie. W latach 2000-05 był dyrektorem Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Od 2006 r. kieruje gdańskim Teatrem Wybrzeże. Na tej scenie wyreżyserował m.in. "Farsę z Walworth" Endy Walsha, "Intymne lęki" Alana Ayckbourna, "Babę Chanel" Nikołaja Kolady, "Fazę Delta" i "Broniewskiego" Radosława Paczochy, "Tresowane dusze" Gabrieli Zapolskiej, "Mary Page Marlowe" Tracy Lettsa.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL