19. Festiwal Muzyki Improwizowanej Ad Libitum odbędzie się w Warszawie w dniach 12-14 września. Jest to wydarzenie tematyzowane i w tym roku skupia się na jednym z najbardziej wszechstronnych instrumentów - gitarze.
W tym roku uczestnicy festiwalu będą mogli zapoznać się z twórczością kilkunastu artystów z różnych stron świata - Bliskiego Wschodu, Irlandii, Andaluzji czy Ameryki. Wśród nich znajdą się m.in. Sharif Sehnaoui, który wystąpi w trio wraz z Tonym Eliehem i Adamem Gołębiewskim; Ben Dwyer z Rafałem Mazurem, Vasco Trillą i Harrim Sjöströmem czy Susan Alcorn.
Sehnaoui jest libańskim gitarzystą, który specjalizuje się w muzyce improwizowanej. Gra na gitarze akustycznej i elektrycznej. Swoją karierę rozpoczął w 1998 r. w Paryżu, grając w klubie muzycznym Les Instants Chavirés jako członek kilku orkiestr. Występował na wielu festiwalach muzyki improwizowanej, m.in. Moers (Niemcy), Konfrontationen (Niemcy) czy High Zero (USA). Muzyk w 2000 r. z Mazenem Kerbajem stworzył najstarszy festiwal muzyczny w Bejrucie - Irtijal. Libańczyk wraz z Jadem Atouim i Jawadem Nawfalem w lutym 2024 r. wydał album "Modern Individual".
Ben Dwyer zasłynął w świecie muzycznym jako irlandzki gitarzysta klasyczny i kompozytor. Jest członkiem związku Aosdana (przynależą do niego irlandzcy artyści z różnych dziedzin) i Associate of the Royal Academy of Music. Jako gitarzysta występował ze wszystkimi największymi irlandzkimi orkiestrami, jak i z tymi zagranicznymi, m.in. Neubrandenburg Philharmonic i Santos Symphony. Poza tym koncertował z zespołem VOX 21 i kwartetami Vogler i Callino. Benjamin Dwyer stworzył takie kompozycje, jak np. "Guitar Quintet", "Guitar Concerto No. 2", "In Memoriam Maharishi Mahesh Yogi" czy "Twelve Etudes". Przez 11 lat był profesorem muzyki na uniwersytecie Middlesex w Londynie.
Susan Alcorn jest amerykańską artystką, która specjalizuje się w grze na elektrycznej gitarze hawajskiej, inaczej nazywanej stalową. Ten instrument różni się od tradycyjnej gitary tym, że jest zbudowana w układzie poziomym, składa się z dwóch gryfów o różnych strojach, na których znajduje się po 10 strun i każdy z nich ma osobną grupę pedałów pozwalających zmieniać jego brzmienie.
"Jako improwizatorka i kompozytorka, Alcorn udowodniła, że jest wizjonerką. Jej utwory pokazują złożoność jej instrumentu i doświadczenia muzycznego, nigdy nie odchodząc od bardzo bezpośredniej, mocnej i osobistej muzycznej ekspresji" - pisał "The Guardian".
Artystka jest otoczona muzyką od dziecka. W wieku 13 lat zaczęła grać na gitarze, a następnie w 1975 r. kupiła swoją pierwszą elektryczną gitarę hawajską. W 2016 r. wygrała w kategorii "Najlepszy inny instrument" na International Critics Poll. Rok później otrzymała nagrodę w ramach Baker Artist Portfolios, inicjatywy stworzonej przez Greater Baltimore Cultural Alliance, mającej na celu wsparcie lokalnych artystów. W 2018 r. wraz z saksofonistą Joe'em McPhee'm wygrała nagrodę Instant Award, przyznawaną przez anonimowego patrona, pośrednio przez galerię sztuki Corbett Vs Dempsey w Chicago. Alcorn wydaje swoje albumy od 1998 r., m.in. "The Heart Sutra" z 2020 r., "And I Await the Ressurection of the Pedal Steel Guitar" z 2006 r. czy "An Afternoon in Austin" z 2003 r.
Festiwal posiada również rozbudowaną część warsztatową, która istnieje już od jego początku. W tym roku warsztaty i wykład przeprowadzi Sharif Sehnaoui. Zgodnie z informacją podaną przez organizatora, artysta poprowadzi koncert finałowy, zagrany przez jego grupę warsztatową.
"To co chcemy przede wszystkim zaoferować naszej publiczności to różnorodność (mapa krajów pochodzenia zaproszonych artystów obejmuje Peru, Stany Zjednoczone, Liban, wiele krajów Europy i kilka ośrodków w Polsce). To będzie ciekawe spektrum aktualnych nurtów sztuki improwizacji, ale także bogactwa brzmień gitarowych – od gitary klasycznej (Ben Dwyer), przez akustyczną gitarę basową (Rafał Mazur), niekonwencjonalnie wykorzystywane gitary (Ale Hop, Sharif Sehnaoui) aż do gitary hawajskiej (pedal steel guitar), wykorzystanej w nowej, improwizowanej muzyce (Susan Alcorn). Łączymy różne muzyczne sceny i środowiska w +Imrov Guitar Summit+ czy w dwóch instalacjach dźwiękowych (Wojciecha Błażejczyka i Mateusza Śmigasiewicza). Na scenie Ad Libitum spotkają się gitarzyści, improwizatorzy, freestylerzy, kompozytorzy" - podała w rozmowie z PAP Joanna Grotkowska, dyrektor Fundacji Polskiej Rady Muzycznej.
Ad Libitum jest międzynarodowym wydarzeniem, które jest organizowane od 2006 r. przez Fundację Polskiej Rady Muzycznej. Co roku publiczność ma okazję zapoznać się z innym gatunkiem muzycznej improwizacji. Na festiwal zapraszani są muzycy, którzy są doświadczeni w swobodnej improwizacji. Publiczność mogła już zobaczyć takich artystów, jak np. Anna Gadt, Annemie Osborne, Marcin Olak czy Patryk Zakrocki.(PAP)
ktd/ dki/