Pianiści Philippe Giusiano, Jan Lisiecki i Truls Mork wystąpią w niedzielę w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Koncert odbędzie się w ramach 11. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa".
Podczas niedzielnego wieczoru festiwalowa publiczność wysłucha dwóch koncertów: recitalu pianistycznego, a także duetu fortepianu i wiolonczeli.
Jako pierwszy wystąpi francuski pianista Philippe Giusiano, który wykona trzy fragmenty kompozycji Fryderyka Chopina - Mazurki op. 6, Balladę g-moll op. 23 oraz Sonatę c-moll op. 4, a także "Fantazję na tematy z opery +Don Giovanni+" op. 59 Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego oraz "12 etiud" op. 8 Aleksandra Skriabina.
Giusiano to finalista Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina z roku 1995 i laureat konkursu w roku 2000. Urodził się w Marsylii w 1973 r., kształcił się w tamtejszym konserwatorium, później także w paryskim. Dzięki otrzymaniu stypendium, w 1993 r. Giusiano wyjechał do Austrii, gdzie rozpoczął naukę w Mozarteum w Salzburgu.
Sukces w prestiżowym Konkursie Chopinowskim otworzył młodemu pianiście drzwi do międzynarodowej kariery i występów na najważniejszych festiwalach. Występował m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall, a także La Scali, Theatre des Champs-Elysees czy Suntory Hall. Współpracował z takimi dyrygentami jak Krzysztof Penderecki, Antoni Wit, Kazimierz Kord, Yutaka Sado, Jean-Jacques Kantorow czy Philippe Entremont. Jest cenionym przez krytyków wykonawcą kompozycji Chopina; na swoim ostatnim albumie pianista wykonał 24 Etiudy i 24 Preludia polskiego kompozytora.
W drugiej części wieczoru widownia wysłucha koncertu pianisty Jana Lisieckiego i norweskiego wiolonczelisty Trulsa Morka. Lisiecki urodził się w polskiej rodzinie, mieszkającej w Kanadzie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat, w wieku 9 zadebiutował, występując z orkiestrą. Od tego czasu 20-letni dziś pianista koncertuje w największych salach na świecie - Carnegie Hall, Royal Albert Hall czy Kozertkaus - z najlepszymi dyrygentami i orkiestrami.
Gdy skończył 15 lat podpisał kontrakt z prestiżową wytwórnią Deutsche Grammophon, dla której nagrał dwie płyty, obie nominowane do nagrody Juno (2012 i 2013). New York Times opisał Lisieckiego jako pianistę, "który sprawia, że każda nuta ma wartość". W 2014 r. muzyk w ciągu jednego tygodnia zagrał trzy różne koncerty Mozarta z Philadelphia Orchestra, pod batutą Yannicka Nezet-Seguina. W 2010 r. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wydał nagranie występu Lisieckiego z Sinfonią Varsovią pod dyr. Howarda Shelleya - wykonał wówczas oba koncerty fortepianowe Chopina.
W niedzielę towarzyszyć mu będzie Truls Mork, laureat Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie (1982), Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Gaspara Cassado we Florencji (1983) i Międzynarodowego Konkursu Fundacji Waltera Naumberga w Nowym Jorku (1986). W 2009 r. artysta ogłosił, że będzie musiał zawiesić karierę muzyczną i być może nigdy nie wróci na scenę; cierpiał na zapalenie mózgu i paraliż mięśni ramion, po ukąszeniu kleszcza. Po 18 miesiącach rehabilitacji, wiolonczelista wrócił do koncertowania.
Tego samego wieczoru, w Bazylice św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się kolejny recital fortepianowy w cyklu "Przed wielkim konkursem", w ramach którego prezentowani są polscy uczestnicy Konkursu Chopinowskiego. Recitale odbywać się będą codziennie, do 25 sierpnia. Młodzi pianiści będą grali na oryginalnym instrumencie z epoki - Erardzie z 1855 r.
W niedzielę w Bazylice wystąpi Szymon Nehring. 20-letni pianista - laureat nagrody na Konkursie im. Arthura Rubinsteina w Bydgoszczy i II nagrody "Premio Akademia" w Rzymie - wykona kompozycje Fryderyka Chopina. W programie koncertu znalazły się: Etiuda cis-moll op. 25 nr 7, Nokturn G-dur op. 37 nr 2, Mazurki op. 33 i Barkarola Fis-dur op. 60.
Festiwal "Chopin i jego Europa" odbywa się od 15 do 29 sierpnia. Szczegóły programu imprezy dostępne są na stronie internetowej www.pl.chopin.nifc.pl
Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym festiwalu. (PAP)
pj/ agz/