Slam poetycki, wykład i spektakl złożą się na program „Głuchej nocy”, organizowanej 29 września w Muzeum Śląskim w Katowicach z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego – poinformowała we wtorek placówka.
Spotkanie z kulturą osób głuchych i polskim językiem migowym rozpocznie wykład prof. Mariusza Pałki z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach dotyczący zmysłów, tekstu i znaku. Tematem prelekcji będą grafiki współzałożyciela Grupy Artystów Głuchych Michała Justyckiego.
Potem odbędzie się otwarty slam poetycki w polskim języku migowym oraz spektakl "Nie mów nikomu v.2" w reż. Adama Ziajskiego. Będzie on zaprezentowany w ramach odbywającego się w Katowicach od 21 września Międzynarodowego Festiwalu "Open the Door". Organizowany przez Teatr Śląski oraz Muzeum Śląskie w Katowicach festiwal prezentuje spektakle i projekty artystyczne, które oddają głos ludziom zepchniętym na margines przez okoliczności, społeczeństwo, chorobę, niepełnosprawność czy uwarunkowania społeczne i socjalne.
Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego został ustanowiony w 1958 r. przez Światową Federację Głuchych i jest obchodzony corocznie w ostatnią niedzielę września. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problemy osób niesłyszących, ich prawa i osiągnięcia.
Muzeum Śląskie prowadzi działania edukacyjne przeznaczone dla grup o specjalnych potrzebach oraz różnorodne przedsięwzięcia integracyjne. Organizowane przez muzeum wydarzenia są dostosowywane m.in. do potrzeb osób niesłyszących, a program edukacji włączającej jest realizowany w ścisłej współpracy z odbiorcami. Osoby głuche mogą skorzystać z wykładów i warsztatów prowadzonych w polskim języku migowym lub tłumaczonych na polski język migowy.(PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ wus/