Premiera sztuki "Gogol", inspirowanej spektaklem Marcela Marceau, rozpocznie w sobotę XIV Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu. "Chcemy spróbować dostosować tę sztukę do naszej epoki" - mówi dyrektor artystyczny festiwalu Bartłomiej Ostapczuk.
"Gogol" jest inspirowany spektaklem "Płaszcz" w reżyserii Marcela Marceau, którego premiera odbyła się w 1951 roku. Przedstawienie przeszło do historii jako jeden z najważniejszych mimodramów. Od tego czasu, wznawiane wielokrotnie, zawsze wystawiane było niemal w niezmienionej formie.
"W 2014 roku postanowiliśmy wraz z reżyserem Lionelem Menardem ponownie odbyć tą podróż. Inspirowani twórczością Mikołaja Gogola chcemy zatrzymać się przy tych samych pytaniach i podjąć ryzyko dostosowania tej sztuki do naszej epoki. Pragniemy odkryć ten mimodram raz jeszcze, analizując od nowa jego estetykę, przebudowując opowieść, zmieniając kompozycję muzyczną oraz kostiumy" - mówi Ostapczuk.
Jego zdaniem jednak "główne zasady inscenizacji Marcela Marceau oraz poruszane w spektaklu tematy są ponadczasowe".
Premierę przedstawienia "Gogol" przygotował Teatr Warszawskiego Centrum Pantomimy. W spektaklu występują: Ewelina Grzechnik, Marta Grądzka, Paulina Szczęsna, Paweł Kulesza, Ireneusz Wojaczek i Bartłomiej Ostapczuk.
Reżyser spektaklu Lionel Menard to uczeń i wieloletni współpracownik Marcela Marceau, był m.in. jego asystentem podczas ostatniego wznowienia mimodramu "Płaszcz". Obecnie współpracuje z Bodecker & Neander Compagnie, który tworzą Wolfram von Bodecker i Alexander Neander, również uczniowie mistrza. Wspólnie z myślą o widzach Festiwalu Sztuki Mimu przygotowali oni spektakl pt. "The Best of…". Składać się on będzie z ich etiud, które zdobyły największe uznanie widzów i recenzentów.
Tradycyjnie - tak jak poprzednich edycji festiwalu - zaplanowano też warsztaty teatralne oraz Wieczór Współczesnej Pantomimy. Do udziału w Wieczorze zostało zaproszonych 40 artystów pochodzących z różnych miejsc na świecie. Zaprezentują oni charakterystyczne dla ich pracy krótkie formy teatralne, dlatego - przedstawienie, złożone z ich etiud - będzie swego rodzaju przeglądem różnych technik, stylów i form w teatrze pantomimy.
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu organizowany przez Warszawskie Centrum Pantomimy i Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy to jedyny na świecie przegląd prezentujący wyłącznie spektakle bez słów. Spektakle prezentowane są na Scenie na Woli im. Tadeusza Łomnickiego. Od 2005 r. jego dyrektorem artystycznym Bartłomiej Ostapczuk - aktor-mim, nauczyciel, reżyser przedstawień teatru pantomimy, pomysłodawca i założyciel Teatru Pantomimy Mimo oraz Warszawskiego Centrum Pantomimy w Teatrze Dramatycznym.
Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym festiwalu. (PAP)
agz/ ls/