„Granice otwarte. Pierwsze pokolenie" w reż. Łukasza Zaleskiego otworzą w sobotę nowy sezon artystyczny w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie. Będzie to pierwsza z sześciu premier planowanych na najbliższe pięć miesięcy na tej scenie.
Dwa tygodnie później teatr pokaże premierowo spektakl o twórcach literatury science fiction „Lem vs. P.K. Dick” w reż. Mateusza Pakuły. Projektem tym Łaźnia Nowa włącza się w krakowskie obchody urodzin Stanisława Lema. W październiku zaś przedpremierowo będzie można obejrzeć „Powrót do Reims” w reż. Katarzyny Kalwat.
„Kolejne premiery odbędą się w ramach Festiwalu Boska Komedia i na stałe wejdą do repertuaru. Szczegóły związane ze spektaklami będą podawana na bieżąco” – powiedziała w środę PAP Martyna Paliś, odpowiedzialna w teatrze za kontakt z mediami.
Środowe spotkanie z dziennikarzami w Teatrze Łaźnia Nowa poświęcone było przede wszystkim przedstawieniu inaugurującemu sezon.
„Granice otwarte. Pierwsze pokolenie" to spektakl, w którego realizację zaangażowali się uczniowie szkół średnich z Nowej Huty.
„Myślę, że w tym przedstawieniu grupa dziewięciu młodych osób odważy się powiedzieć, co myśli, co czuje, czego potrzebuje. Czy ich rówieśnicy i my, dorośli, mamy tyle odwagi, by tego posłuchać?” – powiedział reżyser Łukasz Zaleski.
Młodym uczestnikom projektu najbardziej zależy – jak podkreślili – aby na spektakl przyszli „ci, którzy nie pozwalają im posiadać własnych poglądów, od których nieustannie słyszą, że są za młodzi, żeby wiedzieć i rozumieć” i dlatego szczególnie zapraszają nauczycieli, opiekunów, rodziców. Chcą wystąpić na scenie, bo czują, że tylko wtedy dorośli nareszcie nie będą im przerywać. Hasło przewodnie spektaklu brzmi: „Nie bój się mówić, odważ się słuchać”.
„Każde miejsce kultury powinno chronić kapitał kreatywności. Musi negować w sposób aktywny i zaangażowany wszelkie przejawy poczucia bezsensu i beznadziei. Chcemy dać wiarę w sprawczość i pokazać młodym ludziom, jak wiele od nich samych zależy, jak są intrygujący, jak kolorowi, jak bardzo interesują nas ich opinie i poglądy na świat” - powiedział dyrektor artystyczny Łaźni Nowej Bartosz Szydłowski.
Jak ocenił, młodzież jest grupą zaniedbaną przez kulturę i dlatego Łaźnia Nowa stara się angażować ich w projekty kulturalne. Zapowiedział też, że „Granice otwarte” rozpoczynają całoroczny program adresowany do młodych. „Ten teatr stanie się domem dla nastolatków, którzy szukają swojej tożsamości, stawiają fundamentalne pytania, wchodzą w trudną dorosłość i nie godzą się na byle jaki świat urządzany im przez nieodpowiedzialnych dorosłych” – powiedział dyrektor.
W „Granicach otwartych” występują: Maja Franczak, Barbara Krzywdziak, Maria Macheta, Joanna Maj, Ewa Mrożnik, Anna Stokłosa, Matylda Sawicka, Adi Szlachetka, Wiktoria Wilk.
Drugą premierę nowego sezonu w Łaźni Nowej zaplanowano na 25 września. „Lem vs. P.K. Dick” w reż. Mateusza Pakuły opiera się na biografii i książkach twórców science fiction - Stanisława Lema i Philipa K. Dicka. W role główne wcielą się Tomasz Schuchardt i Jan Jurkowski.
„Czeka nas historia oparta na zderzeniu dwóch różnych światów i dwóch wizji literatury science fiction, które narodziły się po dwóch stronach żelaznej kurtyny. Jak ich korespondencyjna przyjaźń przerodziła się w nienawiść, w wyniku której Dick wysłał słynny donos na Lema do FBI?” – zachęcają twórcy w opisie spektaklu. Lem i Dick korespondowali, ale nigdy się nie spotkali.
Łaźnia Nowa przypomina o konieczności przestrzegania obowiązujących w teatrach wytycznych sanitarnych.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ dki/