Kompozytor, pianista, poeta i wokalista Grzegorz Turnau rozpoczął w czwartek nagrania do swojej nowej płyty o roboczym tytule “7 widoków”. „To w zasadzie +suita podróżna+” – opisuje artysta powstający album.
W rozmowie z PAP artysta powiedział, że do stworzenia płyty zainspirowały go XIX-wieczne freski odkryte w neorenesansowym Pałacyku Mieroszewskich w Krakowie. Malowidła przedstawiają ówczesne krajobrazy okolic miasta, m.in. Tyńca (dzisiaj należy do Krakowa), Tenczyna i Ojcowa. Autorem idyllicznych prac, które nawiązują do dekoracyjnego malarstwa włoskiego, jest ceniony krakowski malarz Józef Peszka (1767-1831).
Podróż nie jest jedynym tematem albumu „7 widoków”. „To cykl piosenek o podróży, ale i o przemijaniu, a raczej o zwykłym mijaniu – widoków w oknie pociągu, auta czy powozu. Mijaniu może jednak towarzyszyć refleksja – i to ona jest bohaterką płyty” – podkreślił Grzegorz Turnau.
Kompozycje Turnaua, do których, oprócz niego teksty napisał też słynny krakowski poeta Bronisław Maj, powinny ukazać się jeszcze w tym roku nakładem Mystic Production.
Prace nad płytą odbywają się w podkrakowskiej wytwórni Alvernia Studios. W nagraniach bierze udział Śląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Michała Nesterowicza oraz soliści: Dorota Miśkiewicz, Mariusz Pędziałek, Cezary Konrad i Robert Kubiszyn. „Nagrywamy bardzo klasycznie, czyli +na żywo+ - przestrzeń Alverni Studios daje taką możliwość” – wyjaśnił Turnau.
Grzegorz Turnau pisze i wykonuje piosenki od ponad 30 lat. Do tej pory ukazało się 15 solowych albumów z jego muzyką pisaną do wierszy różnych autorów, a także do jego własnych tekstów. Wśród ostatnich płyt są: „Historia pewnej podróży”, „Do zobaczenia”, „Fabryka klamek”, "Och! Turnau Och-Teatr".
Artysta wydał też kilka płyt okazjonalnych, a na kilkunastu innych występował gościnnie jako wokalista, autor muzyki, tekstu oraz jako pianista.
Jest laureatem dziewięciu Fryderyków, nagród Akademii Fonograficznej, jest także autorem muzyki do kilkudziesięciu spektakli teatralnych (m.in. "Czarnoksiężnik z krainy Oz" L. F. Bauma, "Romeo i Julia" W. Szekspira, "Kubuś Puchatek" A. A. Milne'a, "Balladyna" J. Słowackiego), ale i do programów telewizyjnych oraz do filmów. (PAP)
bko/ mlu/ mag/