Kultura i sztuka 1945-1989

10.04.2017

Halina Frąckowiak kończy 70 lat

Halina Frąckowiak. Fot. PAP/M. Kmieciński Halina Frąckowiak. Fot. PAP/M. Kmieciński

„Serca gwiazd”, „Anna już nie mieszka tu”, „Papierowy księżyc”, „Mały elf”, „Tin Pan Alley”, „Idę dalej”, ”Bądź gotowy dziś do drogi”, „Brzegi łagodne” – to tytuły przebojów, za które polska publiczność pokochała Halinę Frąckowiak. We wtorek piosenkarka obchodzi 70. urodziny.

Halina Frąckowiak to polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Debiutowała w 1963 i 1964 na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Podczas swojej kariery współpracowała z takimi zespołami jak Czerwono-Czarni, ABC, Tony, Tarpany i Drumlersi oraz SBB a także Spisek Sześciu. Od 1972 roku prowadzi działalność solową.

Chociaż na polskiej scenie muzycznej jest od prawie 50 lat, wokalistka nie przestaje tworzyć. W maju szerokiej publiczności przedstawi swój ostatni projekt – piosenkę na konkurs „EuroHit” – „Hej, biało-czerwoni”. Utwór skomponowany na bazie dawnego utworu Frąckowiak jednak z nowym tekstem Janusza Kondratowicza gwiazda nagrała przy współpracy z Kabaretem Moralnego Niepokoju. Wkrótce w telewizji wyemitowany zostanie również specjalny koncert piosenkarki przeplatany recytacjami poezji ks. Jana Twardowskiego zatytułowany „Zostań Aniołem”.

Jest wykonawczynią takich szlagierów, jak „Napisz proszę”, „Serca gwiazd”, „Mały Elf”, „Tin Pan Alley”, czy „Papierowy księżyc”. Od 2009 na stałe współpracuje z muzykami młodego pokolenia - Grzegorzem Urbanem, Jackiem Kaliszewskim, Łukaszem Dmochewiczem, Sebastianem Iwanowiczem. (PAP)

azu/ dki/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL