Kultura i sztuka po 1989 roku

13.04.2018

Happening z nosorożcem w obronie kultury wysokiej na Rynku Głównym w Krakowie

Ogromny nosorożec nawoływał w piątek na Rynku Głównym turystów i mieszkańców Krakowa, by nie rezygnowali z udziału w kulturze wysokiej, wrócili do teatru i dbali o własny rozwój emocjonalny, psychiczny i duchowy. Figurę nosorożca animowali aktorzy z Teatru Groteska.

"Obywatelu nie cudzołóż, wróć do teatru", "Nie zabijaj swoich marzeń" – głosiły hasła na transparentach.

"Polko i Polaku, nie zabijaj swoich marzeń. Robisz to mimowolnie oddając siebie w szpony telewizji, facebooka, reality show i innych śmiercionośnych potworów. Współżyjesz z nimi bezwiednie i twój umysł staje się płaski jak naleśnik. Zatrzymaj się, ocal swoje marzenia, ocal prawdziwe wartości, ocal w sobie resztki uczuć do kultury wysokiej, ocal siebie" – głosiły zdania odczytanego podczas happeningu manifestu.

"Akcja społeczna +Obywatelu nie cudzołóż+ wiąże się z tym, że w dzisiejszym świecie wszyscy zdradzamy samych siebie, żyjąc w występnych związkach z różnego rodzaju mass-medialnymi potworami, zabijając swoją wyobraźnię, dezintegrując się. Nawołujemy do tego, żeby przestać żyć w tych występnych związkach i wrócić do sztuki wysokiej, wrócić do teatru, bo jesteśmy głęboko przekonani, że obcowanie z teatrem przywróci utraconą tożsamość i równowagę psychiczną" – powiedział PAP dyrektor Teatru Groteska Adolf Weltschek.

Jak podkreślił, "obcowanie ze sztuką wysoką stanowi lekarstwo na wszystkie niedostatki dzisiejszego świata i niedostatki trapiące człowieka wewnętrznie". "Postanowiliśmy odwołać się do haseł z dekalogu, ponieważ uważamy, że sytuacja jest dramatyczna i konieczne są takie mocne i wyraziste skojarzenia" – powiedział Weltschek. "Jeżeli nasza świadomość się obudzi, wszystko dookoła się zmieni i w nas" – podkreślił dyrektor.

Jak dodał, w akcji "Nie cudzołóż, wróć do teatru" chodzi generalnie o powrót ludzi do kultury wysokiej, a nie tylko o powrót widzów do Teatru Groteska. W tym sensie nosorożec pełnił w happeningu rolę symbolu zanikającej sztuki wysokiej. Jednocześnie nawiązywał do jednego ze spektakli granych na deskach Groteski.

Jak informowano podczas happeningu, "akcja ma na celu upowszechnienie w społeczeństwie przełomowej metody integrowania psychiki znajdującej się w stanie rozpadu. Efektem stosowania metody jest skuteczne odzyskiwanie utraconej równowagi wewnętrznej, a za tym osiąganie wielopoziomowego dobrostanu, tak osobistego, społecznego jak i duchowego".

"Jeszcze do niedawna byłem tylko kawałkiem płaskiej materii, bez emocji, bez uczuć, obojętny kompletnie. Tylko terapia integracji psychicznej, opracowana w teatrze pozwoliła mi dojść do pełnej harmonii i teraz jestem zupełnie inną osobą. Inaczej patrzę na świat, mam ambicję, mam swoje zdolności, dostrzegam uczucia, zyskałem równowagę psychiczną" – mówił o zaletach terapii sztuką wysoką "nosorożec".

Teatr zamierza kontynuować akcje propagowania sztuki wysokiej z udziałem kolejnych bohaterów. "Chcielibyśmy także włączyć inne stworzenia, które będą dobijać się do naszej zbiorowej świadomości z tymi lub podobnymi hasłami" – zapowiedział Adolf Weltschek.(PAP)

autor: Anna Pasek

edytor: Paweł Tomczyk

hp/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL