Kultura i sztuka 1945-1989

30.06.2012 aktualizacja 19.07.2016

Henryk Grzonka odebrał nagrodę "Animus Silesiae"

Propagator śląskiej kultury, radiowiec, a od roku szef katowickiej rozgłośni Polskiego Radia Henryk Grzonka odebrał w sobotę w Koszęcinie (Śląskie) nagrodę "Animus Silesiae". Wyróżnienie przyznaje Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" podczas swojego corocznego święta.

To nagroda dla tych, którzy są obdarzeni śląskim duchem i potrafią tego ducha tchnąć w innych - wyjaśniają przedstawiciele zespołu.

Nagroda "Animus Silesiae" została ustanowiona w 2006 r. Jest wręczana każdego roku podczas "Święta Śląska", organizowanego w kompleksie parkowo-pałacowym w Koszęcinie. Wyróżnienie przyznawane jest wybitnym osobistościom i autorytetom, którzy inspirację do swej pracy czerpią z bogatego dziedzictwa śląskiej ziemi.

Grzonkę "Śląsk" uhonorował "za czerpanie inspiracji do pracy z bogatego dziedzictwa śląskiej ziemi, dzielenie się śląskim duchem z innymi oraz wsparcie medialne działalności zespołu”.

Nagrodą jest statuetka w brązie, przedstawiająca tańczącą parę artystów "Śląska". Jej autorką jest absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Lidia Sztwiertnia. Dotychczasowymi laureatami "Animus Silesiae" byli: m.in. Wojciech Kilar, Józef Musioł, abp Damian Zimoń oraz Jan Olbrycht.

Grzonkę "Śląsk" uhonorował "za czerpanie inspiracji do pracy z bogatego dziedzictwa śląskiej ziemi, dzielenie się śląskim duchem z innymi oraz wsparcie medialne działalności zespołu”.

Przedstawiciele „Śląska” przypomnieli w sobotę m.in., że w tym roku zespół przygotowuje w kooperacji z Radiem Katowice premierę widowiska „Wesele na Górnym Śląsku”. Autorem jego libretta był żyjący w latach 1879-1954 malarz, pisarz i legendarny dyrektor Radia Katowice Stanisław Ligoń. Grzonka, który pielęgnuje schedę po Ligoniu – m.in. prowadząc audycję „Ligoniowe radio” - będzie konsultantem historycznym i merytorycznym przedsięwzięcia.

"Święto Śląska" zorganizowano w tym roku po raz 14. Piknik odbywa się na zakończenie sezonu artystycznego i w rocznicę powstania zespołu, w tym roku - 59. Od piątku na plenerowej scenie w koszęcińskim parku występują kabarety i zespoły, a także sami gospodarze z sobotnim wieczornym koncertem galowym.

Jako jedną z atrakcji tego występu zespół przygotował wykonywaną przez siebie od lat kompozycję „Kogut” Wojciecha Kilara. Melodię tej kompozycji bardzo przypomina jedna z piosenek towarzyszących tegorocznemu turniejowi piłkarskich mistrzostw Europy – „Koko koko Euro spoko”.

W niedzielę, ostatni dzień tegorocznego „Święta Śląska”, na głównej scenie w Koszęcinie zaprezentują się kabaret Elita, Chorwacki Narodowy Zespół Ludowy „Lado” oraz zespół Enej. Na koniec zaplanowano transmisję na telebimie finału Euro 2012 z Kijowa.(PAP)

mtb/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL